FİNANSAL MUHASEBEGÜNCEL HABERLERTicari Muhasebe

Yeninden Değerlemenin Muhasebe Kayıtlarında Gösterilmesi

Muhasebe-9

YENİDEN DEĞERLEMENİN MUHASEBE KAYITLARINDA GÖSTERİLMESİ

Yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin her birine isabet eden değer artışları ile bunların hesap şekilleri, yeniden değerleme yapan Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin amortisman kayıtlarında ayrıntılı olarak gösterilir.

Buna göre;
a) Amortisman defteri veya amortisman cetvellerinden yararlanmak suretiyle, yeniden değerleme sırasında bilançonun aktifinde kayıtlı amortismana tabi iktisadi kıymetlerin her birinin aktife girdiği hesap dönemi ile bu kıymetler üzerinden değerlemenin yapıldığı tarihe kadar ayrılan ve ayrılmış sayılan amortismanlar ayrı ayrı tesbit edilecektir.
b) Yeniden değerleme yapılacak yıla ait oranın uygulanmasından sonra her iktisadi kıymetin ve amortismanın yeni değerleri gösterilecektir.
c) Yeniden değerlendirilen iktisadi kıymetler ve amortismanları ayrı ayrı ele alınarak değerlemeden önceki ve değerlemeden sonraki net bilanço aktif değerleri hesaplanacaktır.
d) Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra her iktisadi kıymete ait değer artışları ile toplam değer artışı bulunarak envanter defterinin ayrı bir sahifesine kaydedilecektir.
Yeniden değerlendirilen iktisadi kıymetlerin, amortisman kayıtlarında aşağıda belirtilen şekilde gösterilmesi gerekmektedir:
1- İktisadi kıymetin cinsi.
2- Aktife giriş tarihi.
3- Aktife giriş değeri.
4- Amortisman oranı.
5- Birikmiş amortisman tutan. (ayrılmış sayılanlar dahil edilecek)
6- Yeniden değerlemeden önceki net bilanço aktif değeri.
7- Yeniden değerleme katsayısı.
8- İktisadi kıymetlerin yeniden değerlemeden sonra bulunacak değeri.
9- Birikmiş amortismanların yeniden değerlemeden sonraki değeri.
10- Yeniden değerlemeden sonraki net bilanço aktif değeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.