GÜNCEL HABERLERLIFE STYLE

Viski mi Votka mı?

Bir çoğumuzun karşılaştığı önemli sorulardan biri de votka mı yoksa viski mi daha çok tercih edilir yada hangisi içilmelidir…

Konuyla ilgili araştırmamız aşağıda sizler için sunuldu….

Görünüşe göre vokta gariban içkisi, viski ise biraz daha üst gelir grubuna hitap eden bir içki olarak görülüyor….

VOTKA – VODKA

Adını rusça olan vada(su) kelimesinden almıştır.Bunun nedeni su gibi tat ve kokusu yoktur ve renksizdir. Votka,iki kez rektefiye edilmiş aktif kömürden süzülmüş ve içilebilecek düzeye dek sulandırılımış saf alkoldür.Votkanın ham maddesi çavdar, buğday ve benzeri tahıl ile patatestir. Anavatanı olarak Rusya bilinir.Polonya ve finlandiye bilinen diğer meşhur votka üreticileridir.

İçindeki alkol oranı %35 ile %70 arasında değişir ama standartı %40’dır.Üretilen en sert votka olan sovyet votkasında ise bu oran tam %92’ydi.Ancak artık üretilmemektedir.Günümüzde ise bilinen en sert votkalar: Smirnoff(Rus),finlandia(Finlandiya) ve Stolichnayadır(Rusya).

Votka saf bir alkol olduğundan her tür içecekle karıştırılabilir içilebilir.Bu sizin damak tadınıza kalmış ayran hatta şalgamla bile karıştırabilirsiniz.Ama votka özellikle turunçgillerlede yapılan kokteylere çok iyi gider. Votkanın en güzel beraberliği ise domates suyu ile. Bu nedenle Bloody Mary dünyanın en muhteşem kokteyllerinden bir tanesidir.Votka sek olarakta içilebilir.

En çabuk sarhoş eden içkinin başında votka gelir.Rakı,viski,gin gibi yüksek cl’li çabuk sarhoş eden diğer içkilerden farkı: Votkalar hızlı içilen ve kendini içeren içkidirler.Bu yüzden farkında olmadan çok çabuk sarhoş olunabilir.Yalnız cinsel hayatta dalga için zararlıdır erkeklere duyurulur 🙂

Votka soğuk olarak long uzun bardaklarda içilir.Sek olarak içilecekse shut bardaklar kullanılır.

VİSKİ – WHISKY

Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde “yaşam suyu” anlamına gelir.Genellikle tahta fıçılarda dinlendirilmiş malt içeren, tahıldan damıtılan bir tür alkollü içkidir.Viski sert bir içkidir. Viski belli bir yaşın üstünde çok sevilen ve içilen bir içkidir.Viskinin sanılanın aksine yapımı uzun süren bir içkidir.Viski,şarap gibi yıllanma süresi uzadıkça tadı yumuşayan ve güzelleşen bir içkidir.Üç ülkede farklı şekillerde üretildiği için scotch whisky, irish whisky ve bourbon olmak üzere üçe ayrılır.Viskinin anavatanın iskoçya yada irlanda olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Ancak dünyanın en meşhur viskileri iskoç viskileridir.Scotch Whisky” Iskoçyaya ait bir içkidir. Dünyanın dört bir bucağında taklit edilmesine karşın hiçbir zaman aynı özelliklere sahip bir viski elde edilememiştir . Bunda da elbet birçok faktörler rol oynar. İklim, su, arpa bunların başında gelenlerdir.

Viski, sek olarak, sulu veya buzlu, ya da başka içecekler (sıcak kahve dahil) veya içkilerle içilir..Özellikle iskoç ve irlanda viskilerine hafif buz atarak daha lezzetli içebilirsiniz.Ancak malt viskilere buz atılmaz malt viskisinin özelliklerinin kaybolmasına neden olur bunun yerine hafif sulandırılarak içilebilir malt viskiler.

Viski bardağı olarak genelde bu bardaklar kulanılır.Viski bardağının dibinin kalın olmasının sebebi ısının bardağa geçmemesini önlemektir.Yine bardağın tam doldurulmamasının sebebi ise; Viski ağır bir içkidir bu nedenle hafif ve küçük yudumlarla içilir ve hava ile teması sağlanarak kokusundan tad alınması amaçlanır.

Viskilerde alkol oranı votkalarla aynıdır.Ortalama %40 civarındadır.Macallan en kalite viski olarak gösterilir.

kaynak:bymutu.blogspot.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.