GÜNCEL HABERLERTREND

Bot Hesap Nedir? Bot Hesap Nasıl Kullanılır?

bilgisayar

Bot Hesap
Gerçek kullanıcılar tarafından yönlendirilen çoğu bot hesaplar aynı anda aynı hashtag (etiket) üzerinden aynı mesajları paylaşarak kamuoyu yaratmak amacıyla kullanılıyor.

Norton Symantec’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da (EMEA) yaptığı araştırmaya göre ise Türkiye’nin sosyal medyada en çok bot hesap kullandığını ortaya çıktı. EMEA ülkelerinde en çok bot hesabının olduğu kentlerin de İstanbul ve Ankara olduğu anlaşıldı. Rakam öylesine büyük ki Türkiye’de her 1139 internet kullanıcısı başına 1 bot hesap düşüyor. Diğer bir deyişle Türkiye’deki her 1139 internet kullanıcısından biri bot hesap. Rapora göre Türkiye’deki bot hesap kullanımı EMEA’nın yüzde 18.5’ini kapsıyor.

Geçen ay hazırlanan raporda bot kullanımını “enfeksiyon” olarak nitelendiren Norton, Türkiye’nin ardından en yoğun kullanımın sırasıyla; İtalya, Macaristan, Almanya, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinin olduğunu aktarıyor.

İşin bir diğer yanı siber saldırılar…

Bot hesap kullanım tekniği aslında hackerlar tarafından bir şirketin ya da kişisel sitelerin çökertilmesi amacıyla kullanılıyor. Robot hesap olmaları nedeniyle aynı anda binlerce kullanıcıyı sunuculara (serverlara) saldırmak için tercih ediyorlar.

Ancak etkin robot hesap kullanımı olan Çin ve Rusya’nın dışında Türkiye’de bu hesaplar, siber saldırıdan çok iç siyasette kamuoyu yaratmak adına kullanılıyor.

Tehlikeli olan ise bot hesaplar siber saldırılar için kurulan bir odu gibi düşünülse de teknik olarak ülkeleri siber saldırılara açık hale getiren riski taşıyor.

kaynak:odatv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.