Hamit Altınla Reşat Altın Arasındaki Fark Nedir?

Altın alacakların genelde karıştırdıkları reşat altın ve hamit altın  özelliklerini sizler için araştırdık….

İşte hamit altın ile reşat altın arasındaki farklar….

reşat altın kaç gram ile ilgili görsel sonucu

Reşat Altın

Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Piyasada bulmak bazen zordur bu sebeple Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir. Piyasada alım- satımı yapılarak cumhuriyet altını ile aynı işlemi görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır. Günümzde ki şekli 1909 yılında İbrahim Ethem Ulagay tarafından yapılmıştır. Fakat piyasada orjinalini bulmak zordur. Ticari bir parça olarak kullanılmaktadır. Reşat altını alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Piyasada bu altınların orjinal olmayanları da bulunmaktadır. Reşat altın alırken güvenilir bir yerden alınmalı aynı zamanda reşat altına dair yazılı bir sertifika veya kart istenmelidir.

Hamit Altın

Sultan ikinci Abdulhamit adına basılan osmanlı dönemi parası ve ziynet eşyasıdır. Orjinalleri Reşat altını ile birlikte antik değere de haizdir. 2.5 ve beşliği de mevcuttur.

Piyasada Reşat altın ve Hamit altın olarak bilinen altınlar bu sultan zamanında basılan altınlardır. Ama piyasada bu altınların orjinallerini bulmak artık çok güçtür. Dolayısı ile bu iki altında sahip olmak istiyorsanız satın alacağınız kuyumcunun sizin açınızdan güvenilir olması ve satın aldığınızda bir sertifika ya da orijinal olduğuna dair bir kart almanız faydalı olacaktır. Dolayısı ile satılan her Reşat Y da Hamit altını bu sultanlar zamanında basılmış demek değildir ve pekâlâ daha sonra basılan altınlar olma ihtimali yüksektir. Bu iki altın arasındaki farkı ilgilenenler için aşağıda açıkladık.

reşat altın

Reşat Altının Özellikleri

Sultan 5. Mehmet Reşat tarafından darphaneye bastırılan altındır. Ön yüzünde Sultan Reşat’ın tuğrası, çapraz iki meşale ve çapraz iki defneyaprağı bulunmaktadır. Bunların ortasında da basım tarihi vardır. Ön yüzün üst tarafında da 7 adet yıldız vardır. Arka yüzünde ise İstanbul Darphanesinde basıldığı yazar. Hamit altınından farkları bunlardır ve görünüme ait farklılık söz konusudur. Diğer tüm özellikleri ve fiyatları aynıdır.

Reşat altını 22 ayardır ve 7,2 gram ağırlığındadır.

2,5 ve 5’li olmak üzere iki tip daha Reşat altın basılmıştır. 18 gram ve 36 gram ağırlığındadır.

hamit altın

Hamit Altının Özellikleri

1876 yılında Abdülhamit tarafından bastırılan altınlardır ve halk arasında “Hamit” altın olarak bilinir. Reşat altına nazaran orijinal basımlarını piyasada bulmak çok daha zordur. Ön görünüş olarak Reşat altınla aynıdır fakat tuğralar ve basım tarihleri farklıdır. Her tuğra Padişahın kendi tuğrasıdır. Arka yüzü ise Reşat altını ile aynıdır. Kulpsuz olarak üretilmesine rağmen sonradan kullanım amacına yönelik olarak kulp eklenmiştir. Reşat altını ile aynı ağırlığa sahip olmasına rağmen tarihsel değeri göz önünde bulundurulduğundan biraz daha pahalıdır. Yani sadece altın değeri olarak değil aynı zamanda tarihsel bir değer de bu altınlar üzerinde vardır. Cumhuriyet ve tam altına göre de daha pahalıdır. Hamit altını Reşat altın ile gramaj olarak aynıdır ve gene üç tip olarak basılmıştır. Yukarıda da belirtildiği gibi Abdülhamit tarafından bastırılmış olanlarını bulmak artık çok zordur.

Hamit Altını Nedir?

Hamit Altın Nedir Kaç Gram ve Kaç Ayar

Hamit altın ne demektir? Hamit altın özellikleri

Miladi 1876 yılında Sultan ikinci Abdülhamid döneminde çıkarılan bu altın ismini de Sultan Abdülhamid’in adından almıştır. Bu altının kimi basımları etkisini kaybederek tedavülden kalkmış ya da çok az sayıda bulunmaktadır. Üzerinde işleme olarak defneyaprağından çelenk ve alt birleşmelerinde de iki tane meşale çapraz şekilde bulunur. Hamid altının orta kısmında ise Osmanlı’nın ünlü Tuğrası ve Abdülhamid’in imzası bulunmaktadır. Osmanlı Tuğrasının altında ise altının hangi yıla ait olduğunu anlamak için basım yılı da işlenmiştir. Altının arka yüzünde ise bu altının Osmanlı İstanbul Darphanesi’nde yapıldığını belirten yazı bulunmaktadır. Bu altın normalde kulpsuz olarak çıkarılmıştır. Ancak daha sonra kullanım amacına göre kulp eklenerek de kullanılmıştır. Altına ilave edilen kulp sarı madenden yapılır ve böylelikle Hamid altın kolye ucu ve küpe olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Osmanlı tarihinden günümüze kadar gelen bu altın tarihimiz için önemini korurken reşad altın ve cumhuriyet altınına oranla daha pahalıdır. Hamid altın bugünün altın piyasasında da an itibariyle yükselişini korumaktadır. Hamid altın ve reşad altın arasındaki tek fark görünüş özellikleridir. Bunun dışında gram ve ayar özellikleri aynıdır. 2.5 ve 5’liği vardır.

Hamit altın yaklaşık 7.2 gram ve 22 ayardır.

altın fiyatları

2.5’luk Hamid altın 18 gram ve 35mm’dir. 5’li Hamit altın ise 36 gram ve 45 mm’dir

Reşat Altını Nedir?

Reşat Altın Nedir Kaç Gram ve Ayar

Reşat altın ne demektir? Reşat altın özellikleri 

Miladi 1909 yılında Sultan beşinci Mehmet Reşad tarafından bastırılan bu altın Sultan beşinci Mehmet Reşad’ın ismini taşımaktadır. 10 yıl tahtta kalan padişahın basımını yaptırdığı bu altının kenarlarında Defne yaprağı ve çapraz iki meşale bulundurmaktadır. Hamid altında olduğu gibi altının ön orta yüzünde Osmanlı tuğrası ve kaçıncı yıla ait olduğunu gösteren tarihi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise bu altının İstanbul Darphanesinde basıldığı yazmaktadır. Reşad altını hamid altından ayıran tek şey görünümüdür. Diğer özellikleri ve fiyatları aynıdır.

Reşad altın da Hamid altın gibi Osmanlı altınlarından biridir. Bugün piyasada bulunan ve reşad altın olarak satılan altınlar bazen orijinal Reşad altınlardan olmayabiliyor. Siz özellikle Reşad altının orjinaline sahip olmak istiyorsanız altın satın alacağınız kuyumcunun güvenilir bir kuyumcu olmasına özen gösterin. Satın aldığınız altının Reşat altın olduğuna dair sertifikalı bir yazı ya da bir kart talep ederek aldığınız ürünün orijinal olduğunu belgeleyin.  Reşad altın bozdurma işlemi de aynı şekilde titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.

Reşat altın 22 ayar ve yaklaşık olarak 7.2 gramdır.
2.5’luk Reşad altın  35 mm, 18 gramdır. 5’li Reşad altın  45mm, 36 gramdır.

altın fiyatları

Gelen Aramalar:hamit altin, reşat altın kaç gram, tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki fark, resat altin, reşat altın nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.