GÜNCEL HABERLERMALİYE MEVZUATIMilli Emlak Mevzuatı

Ecrimisil Borcu Nereye Ödenir?

Ecrimisil, gerçek veya tüzel kişilerinin, Hazinenin hüküm ve tasarrufu altında bulunan, yani Hazinenin özel mülkiyetinde olan taşınmazların kullanılması sonucu, Hazine (Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce) tahakkuk ettirilen ve kira mahiyetinde olan ücrettir.

Lakin kiradan farklı olarak sözleşmeye dayanmaz ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ücretler baz alınarak tahakkuk ettirilir….

Ecrimisile ilişkin detaylar aşağıda gösterilmiştir.

Maliye Bakanlığı Defterdarlık Milli Emlak  Dairesi Başkanlıkları, Milli Emlak Müdürlükleri ve Malmüdürlükleri  tarafından Hazine arazilerinin izinsiz kullanımı nedeniyle  fuzuli şagilden  alınan  geçmişe yönelik  bedeller  hakkında  ilgililere  ecrimisil  ihbarnamesi düzenlenerek  tebliğ  edilmektedir.   Bu  ihbarnamelere karşı  işgalcilerin   kullanabilecekleri yasal haklar bellidir.

Ecrimisil borcu, tebligat yapıldıktan sonra 30 içinde,

İllerde Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne

İlçelerde Malmüdürlüklerine ödenmesi gerekir…

Belediyeler tarafından da ecrimisil uygulamasına gidildiği görülmektedir…

Belediyelerce ecrimisil tahakkuk ettirilmesi halinde, ecrimisil borcu ihbarnayi gönderen belediyeye ödenmesi gerekir….

Güncelleme….

Milli Emlak Genel Müdürlüğünün ve taşra teşkilatı olan Milli Emlak Müdürlüklerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve taşra teşkilatına bağlanması neticesinde, ecrimisil borçlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde ödenmesi gerektiği değerlendirilmiş olup, konuyla ilgili güncellemelerimiz devam edecektir…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.