LIFE STYLE

Senyö Nedir? Müzikte Tekrar İşaretleri

Senyö ne demek?Bir müzik eserinde ikinci defa konulduğu yerden, birinci defa konulduğu yere dönüleceğini ve SON yazılan yerde bitirileceğini belirtir.

Senyö bir müzik terimidir. Senyö; Kısaca tekrar işaretidir. Senyöden senyöye geçişi düzenler. Bir müzik eserinde ikinci defa konulduğu yerden, birinci defa konulduğu yere dönüleceğini ve son yazılan yerde bitirileceğini belirtir. Örneğin bir şarkının nakarat kısmını tekrar etmek için Senyö kullanılır. Bir şarkıda ikinci senyo işareti görüldüğünde, bir önceki senyoya dönülür.

TEKRAR İŞARETİ (RÖPRİZ)

          Bir müzik parçasının, iki defa çalınan veya okunan bölümü, “tekrar” adını alır. Bir bölümü veya bütünü tekrar edilecek olan, müzik parçasını tekrar yazmayıp, bir işaret ile bu gereğe cevap verilir. Bu işaret, ölçü çizgisinin yanına kalın bir çizgi çizilerek ve portenin ikinci ve üçüncü aralıklarına birer nokta konularak yapılır ve bu şekle “Tekrar İşareti” diğer bir deyişle “Röpriz” adı verilir. Bu işaret, tekrar edilecek bölümün başına ve sonuna konulur.

Röpriz
Tekrar İşareti (Röpriz)
          Eğer bir müzik parçasının bütünü tekrar edilecekse;

Yukarıda görüldüğü gibi, her iki şekilde de gösterilebilir. Eğer bir müzik parçasının yan yana bulunan iki bölümü tekrar edilecekse;

          Yukarıda görüldüğü gibi, ortaya konulan çift çizginin, her iki tarafındaki aralıklara da iki nokta konulur.

DOLAP

          Bazen bir müzik yazsında, bir bölümün tekrar edilmesi gerekir. Fakat, tekrar edilecek bölümün sonunda veya sonuna doğru bir değişiklik de yapılmış olabilir. Bu durumda değişiklik yapılan bölüm yazılır ve önce çalınacak bölüm üstüne “1”, ikinci defa da çalınacak bölüm üstüne de “2” yazlır.

Dolap
Dolap
          İlk çalışta önce üstünde “1” yazılan bölüm çalınıp dönülür, ikinci çalışta ise “1” yazan bölüm atlanıp üzerinde “2” yazan bölüm çalınıp devam edilir.

DÖNÜŞ İŞARETİ (SENYÖ)

          Bir müzik eserinde ikinci defa konulduğu yerden, birinci konulduğu yere dönüleceğini ve “FİNE” kelimesinde bitirileceğini belirtir.

Dönüş İşareti
Senyö

senyö ile ilgili görsel sonucu

DA CAPO (D.C.)

          İtalyanca, “Başa Dön” anlamına gelen bu sözcük genellikle “D.C.” şeklinde yazılır. Bir müzik parçasının genellikle sonuna konulup, eserin tekrar baştan çalınıp “FİNE” sözcüğünde bitirileceğini belirtir.

D.C.
Da Capo ( D.C. )

CODA

          Bir müzik eseri belirli bir yere kadar tekrar edildikten sonra, bir bölüm atlanarak başka bir yerde bitirilmek istendiğinde, bitirilecek olan bölümün baş tarafı ile, bitirilecek olan bölümün sonuna “Coda” denilen işaret konulur. Eser tekrar edilirken Coda işaretine gelindiğinde aradaki bölüm atlanır ve ikinci Coda işaretinden sonrası çalınarak yine “FİNE” sözcüğünde bitirilir.

Coda
Coda

DURAK İŞARETİ ( PUAN DORG ve PUAN DARRE )

          Bir müzik eseri çalınırken istenilen etkiyi elde etmek için bazen ölçünün muntazam olan hareketi durdurulur, ve buna “Durak İşareti” denir. Bu işaret notaların üzerine gelmişse “Puan Dork” eslerin üzerine gelmişse “Puan Darre” adını alır. Bu işaretin üzerine konulduğu notaların ya da eslerin, süre değerlerinin olması gereken zamanda kesilmeyip daha çok uzatılacağını gösterir. Bu belirsiz zaman, çalıcının veya orkestra şefinin isteğine bağlıdır.

Puan Darre
Puan Dork ve Puan Darre

AYIRMA ÇİZGİSİ

          Bir müzik eserinin içinde bazen birkaç bölüm bulunabilir. Bu bölümleri birbirinden ayırmak gerekir. Bu ayırmayı belirtmek için, bölümün bittiği ölçünün sonuna ikinci bir çizgi çizilerek çift çizgi yapılır. Bu çift çizgiye “Ayırma Çizgisi” denir.

Çift Çizgi
Ayırma Çizgisi

BİTİRME ÇİZGİSİ

          Bir müzik parçasının bitişi aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, ölçü çizgisinden sonra kalın bir çizgi çekilerek gösterilir. Bu çizgiye “Bitirme Çizgisi” denir.

Bitirme Çizgisi
Bitirme Çizgisi

kaynak:yanflutist.blogspot.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.