Finans GündemFİNANSAL MUHASEBEGÜNCEL HABERLERTicari Muhasebe

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderlerin KDV’ si İndirilebilir Mi?

Muhasebe-25

SORU-CEVAP17 Mayıs 2016

Soru :Kanunen Kabul Edilmeyen Giderlerin KDV’ si İndirilebilir Mi?

Cevap : Katma değer vergisinde genel kural indirim olmakla birlikte bazı işlemler sebebiyle ödenen KDV’nin indirilmesi olanağı yoktur.

Bunlar ;

Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler: Gelir ve kurumlar vergisi açısından kanu­nen kabul edilmeyen gider niteliğinde olan işlemlere ilişkin katma değer vergileri­nin indirim konusu yapılması mümkün değildir.

Verginin Konusuna Girmeyen İşlemler: Vergiye Tabi Olmayan veya Vergiden İstisna Edilmiş Bulunan İşlemler oluşmayacağı için KDV mükellefiyeti de söz konusu değildir. Bu nedenle verginin konusuna girmeyen işlemler nedeniyle yüklenilen KDV indirime konu olmaz.

Vergi Bağışıklığı Kapsamındaki İşlemler:İstisna veya muafiyet uygulanarak mal teslimi veya hizmet ifasının vergi dışı bırakılması hâlinde, söz konusu mal ve hiz­metlerin alımı sırasında yüklenilen KDV’lerin indirilmesi mümkün değildir.

Binek Otomobillerinin Katma Değer Vergisi: İşletmeye kayıtlı binek otomobil­lerinin alış belgelerinde gösterilen katma değer vergisi indirilemez. Binek otomo­billeri dışında kalan araçların KDV’lerinin indirilmesi mümkündür.Kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya işletilmesi ko­nusunda faaliyette bulunan işletmelerin bu amaçlarla kullandıkları taşıtlar için öde­nen KDV’ler indirilebilmektedir.

Zayi Olan Malların Katma Değer Vergisi: İşletmeye ait mallar bozulma, çürü­me, çatlama, kırılma, kaybolma, çalınma ve benzeri sebeplerle zayi olabilir. Zayi olan mallar nedeniyle yüklenilen KDV’ler indirim konusu yapılamaz. Bu mallar ne­deniyle yüklenilen KDV’ler önceki dönemlerde indirim konusu yapılmışsa zayi olunan dönemde yapılacak kayıtlarla indirim iptal edilir.( Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere,)
kaynak:http://www.muhasebetc.com/kanunen-kabul-edilmeyen-giderlerin-kdv-si-indirilebilir-mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.