GÜNCEL HABERLERYAZARLAR

Bu Borç Kimin Borcu?

Bu Borç Kimin Borcu

Merhaba değerli okuyucular. Hepimizin sonucunu merakla beklediğimiz bir seçim sürecinden geçiyoruz. Tabi konu seçim olunca vaatlerde havalarda uçuşur oldu. Ne yazık ki bundan önceki 3-4 seçime göre popülist vaatler biraz daha ön plana çıktı.

Ancak kim ne söylerse söylesin seçim sonrası kim kazanırsa kazansın önünde önemli sorunlar var. Bunların en önemlisi de ekonomi olacak. Ekonomik raporlara yapısal dönüşüm ihtiyacına vs girmeyeceğim.

Ama bilinmesi gereken gerek kamu gerek özel sektör olsun Türkiyenin 1 yıldan kısa vadeli kapatması gereken yada çevirmesi gerken yaklaşık olarak 240 milyar dolar borç sorunu var.

Bu büyük sorunun ilk dalgası geçtiğimiz haftalarda hazinenin yaptığı ihaledir. Hazine yaptığı ihalede son 10 yılın en yüksek reel faiz oranı ile borçlandı. Ne yazık ki görünen o ki seçim sonrası bu süreç benzer şekilde devam edecek.

Daha öncesinde mart nisan aylarında devlet aldığı bir karar ile 32 sayılı kararda değişikliğe gitti.

Ne yapıldı bu değişiklikle hemen değinelim.

Bilindiği üzere ülke borcunun yarıdan fazlası özel sektör üzetinde bulunuyor. Devlette bunun üzerine borçlanmaya sınırlama getirmek için 32 sayılı kararda değişikliğe gitti. Bu değişiklik ile firmaların tüm bankalardaki riski risk merkezine eş anlı bildiriliyor. Firmalara son 3 yıllık yurtdışı satış gelirleri kadar borçlanma sınırı getirdi.

Yani bir ihracatçı firmanın son 3 yıllık geliri ne kadarsa tüm finans kuruluşlarında en fazala bu gelirleri kadar borçlanma sınırı getirildi. Buradaki amaç hem aşırı borçlanmanın onune geçmek hemde özel sektörün tabi özellikle ihracatçıların gelirinden fazla borçlanmasımın önüne geçilerek finansal olarak zor duruma düşmelerini engellemek.

Pek tabiki totalde ülke borcunun aşırı artmasını engellemek.

Bunun dışında özellikle çok büyük altyapı diğer bazı projelerde her ne kadar özel sektör eliyle yapılsa da ülkedeki siyasetim ve hukuk sisyemindeki. Zayıflamanın sonucu kreditörlerin bu büyük projelere finansman sağlarken hazine garantisi aldığını da unutmamak lazım. Sonuçta eğer bir kayıp olacaksa bu herkesin kaybı olacak.

Gökmen İNAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.