Defaten Ne Demek? Defaten Ödeme Ne Anlama Geliyor…

 

 

Defaten ödeme ne demek? Defaten ödeme nasıl yapılır?

Defaten ödeme nedi?? Defaten ödeme nasıl yapılır? sorularının cevabı haberimizde. GİB’in internet vergi dairesi sistemine giren vatandaşlar, “defaten ödeme” kavramı ile karşılaşıyorlar. Peki defaten ödeme ne demek? İşte tüm ayrıntılar..

Değerli okuyucularımız…..maliye mevzuatında geçen bazı kavramlar literatürde sıklıkla kullanılmasına karşın, gerçek yaşamda karşımıza çıktığında anlamını bilmiyoruz ya da bu tür kelimelerin anlamını sık kullanmadığımız zamanlarda unutuyoruz….

Bu kelimelerden biri de defaten kelimesidir….Bu çalışmada sizlere defaten kelimesinin hem gerçek anlamını hemde maliye literatüründe kullanılan şeklini izah etmeye çalışacağız…..

 

1-TDK’ya Göre Defaten Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız kelimeleri Türk Dil Kurumu sözlüklerinde bulmak mümkündür. Defaten kelimesi ise Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ”ansızın” olarak geçmektedir. Aynı zamanda bir çırpıda, tek seferde, bir kerede gibi ortam anlamlar üzerinden de değerlendirilebilir. Böylece bu anlamlar üzerinden TDK sözlüğüne göre defaten kelimesini cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Bu kelimeler cümle içerisinde örnekleri aşağıda belirtilmiştir.

– Sakin dururken defaten patladı.

Burada defaten kelimesi ansızın, birden bire anlamlarında kullanılmıştır. Bu kelimeler defaten kelimesinin eş anlamlısıdır. Bu sebeple defaten kelimesi yerine ansızın kelimesi kullanılabilir.

 

2-Teknik Olarak Kullanılan Defaten Kelimesinin Anlamı Nedir?

Bildiğiniz gibi vergi borçlarına af geldi yapılandırılıyor ……..

Vergi borcu olan vatandaşlar, yapılandırılmış vergi borcunu ödemek üzere GİB’in internet vergi dairesi sistemine giren vatandaşlar, “defaten ödeme” ve “taksitle ödeme” seçenekleri ile karşılaşıyorlar.

Doğal olarak “defaten ödeme nedir?” sorusu akıllara geliyor.

Defaten ödeme, vergi borcunun tamamının tek seferde peşin olarak ödenmesidir.

Vergi borcu taksitlerini tek seferde ödemek isteyenler defaten ödeme seçeneğini seçebilirler.

Söz konusu seçenekler aşağıdaki ekran görüntüsünde görüntülenebilir. Eğer yalnızca vadesini gelen taksidinizi ödemek istiyorsanız ” taksitle” seçeneğini seçmelisiniz.

Yapılandırma Borcunu Tek Seferde Ödeme: Defaten Ödeme Daha önce taksitle ödemek üzere yapılandırma başvurusunda bulunduğunuz borçlarınızı taksit taksit ödemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz def’aten ödeme yöntemi ile toplu ödeme yaparak borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu durumda belirli bir oranda indirim de uygulanmaktadır.

Defaten Ödeme Nasıl Yapılır?

GİB internet vergi dairesine bağlanarak vergi borcu ödemesi yapmak mümkün. Sistem üzerinden ödeme ekranını açarak defaten ödeme seçeneğini tercih etmeniz mümkün. İnternetten vergi borcu ödeme ve yapılandırma ödeme işlemleriniz için yukarıda yer verdiğimiz bağlantıdan ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.