LIFE STYLE

Dj’ler Neden Kulaklık Kullanır?

Konser, hall ya da discolarda Dj’lik yapanlar neden kulaklık kullanıyor???

İşte bir çoğumuzun merak ettiği bu sorunun yanıtı….

Dj’ler performans sırasında, çalacakları sonraki ritmi ya da soundu hazırlamak durumundadırlar…

Hazırladıkları saundun ritme oyumu ve halen çaldıkları parçayla uyumlu olması gerekir….

Bu nedenle mevcut çalan parçanın sesini duymadan kafaları karışmadan yeni parçayı ayarlamak için kulaklık kullanmaları gerekir…

Konuyla ilgili çeşitli açıklamalar aşağıda gösterilmiştir.

Şarkı arasında geçiş için dinleniyor. Yani siz A deckteki müziği dinlerken o B deckteki müziği dinliyor ve geçiş için ayarlıyor.
Pro djlerin kullandığı pro kulaklıklar genelde sennheiserdır ve çok iyi ses yalıtımı sağladığı için dışarıdaki müziği pek duymassınız. Örneğin sennheiser hd 438 var, dışarıdaki sesi yüzde 70 kestiğini söyleyebilirim.

Tahminimce müziklerin sesini daha iyi duymak, ortamın sesinden ayırt etmek.

Nereden bu kanıya vardın dersen.
Örneğin sen eline mikrofon alıp şarkı söyledin mi bilmiyorum. Ancak eline mikrofon alıp şarkı söylediğinde, o müzik sesinden kendi sesini duyamazsın. Şarkı söylerken yalnızca müzik sesini duyarsın ve kendi sesinin hoparlörden nasıl çıktığını, ses tonunun ne olduğunu bilemezsin. Ancak birde stüdyolardaki gibi şarkı söylerken kulaklık taktığında, kendi sesini fark edersin, daha iyi anlarsın. Yani sanki normal müzik dinliyormuş gibi hissedersin. Bunun sebebide bu olabilir belki..

Tabi kesin emin değilim DJ lerin bu sebepten kulaklık takıp takmadığına. Ancak şunu biliyorum ki kulaklığın şarkı söylerken, sunuculuk yaparken etkisi büyük !

Yani amaç ortamın sesi yerine yaptığı müziğin sesini duymak. Çünkü ortamla karışan müzik sesinde aynı zamanda o müziği sen yaptığın için, ara ara konuştuğun için çevredekiler tarafından nasıl duyulduğunu çoğu zaman anlayamıyorsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.