LIFE STYLE

Oyma Tekne Bağlama CNC

Bağlama-2

Günümzda bağlama ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri de; oyma teknelerin el ile mi yoksa makine ile mi oyması daha makbuldur….

Konuyla ilgili olarak farklı görüşler mevcut olup, bağlama yapım hocası, bir çok ustaya hocalık yapmış Sayın Attila Obruk Beyefendinin konu ile ilgili görüşleri aşağıda gösterilmiştir…..

Teknenin sap kısmının formu farklıdır. Arka eşik altı da, diğer bölgeye göre ayni kalınlıktadır. Yaprak teknede bu söz konusudur.Çünki içten bağlantı takozu konur. Bunları cnc “çizime göre” otamatik olarak oyar. Elde oyarken keser darbesi tekne inceldikçe tehlike arzeder.Bu nedenle el oymasında keserin ayarını biraz kaçırınca tekneyi çatlatır,hatta deler.

CNC oymada darbe olmadığından bu söz konusu olmaz.Ses kalitesi de cnc oymada fark eder.Tabii bu farklılık ölçüm ve simetri hatası olmayışından, kalınlıkların sıfır hata ile oyulmuş olmasından kaynaklanır. Fakat bu sordukların tekne bahsinin son merhalesidir.İlk önce kütük yarma tekniği, ağacın kullanılacak katmanı ve atılacak katmanlarını ele almak gerekir.

Kaynak: A.Attila Obruk

Bağlama Yapım Hocası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.