Boyoz Nedir? Boyoz Nasıl Yapılır? Boyoz Nasıl Yenir?

izmir bombası

İzmir deyince ilk akla gelen şeylerden bitanesi tabiki boyozdur….

Her izmirli mutlaka bir sabah yiyerek güne başlar….İzmirden başka bir yerde bulma imkanınız bulunmayan boyozu kim keşfetti?

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Boyoz nasıl yapılır? Boyoz neden İzmire özel bir yiyecek….? tüm bu detayları öğrenmek için kamu finans editörleri sizler için araştırdı….

İzmirlilerin 500 yıllık vazgeçilmez lezzeti boyoz, özellikle kahvaltı sofralarını şenlendirmeye devam ediyor. Haşlanmış ve eşliğinde tüketilen boyoz, İzmir’in vazgeçilmez lezzetleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Boyozun nasıl yapıldığını merak eden vatandaşlar, en pratik boyoz tarifini internette araştırıyor. Peki, boyoz nasıl yapılır?

boyoz ile ilgili görsel sonucu

İspanyolca ‘bohça’ anlamına gelen ‘bollos’ kelimesinden türetilen boyoz, kente özgü bir damak tadı olarak 500 yılı aşkın bir süredir İzmir’de tüketiliyor. İzmirlilerin olmazsa olmazları arasında yer alan bu enfes lezzet, 1492 sonrasında İspanya’dan göç ederek kente yerleşen Sefarad Yahudileri tarafından İzmir mutfağına kazandırıldı. İşte, enginarlı, ıspanaklı, ballı gibi farklı tatlarla da yapılan boyozun en pratik tarifi…

boyoz ile ilgili görsel sonucu

MALZEMELER

500 gram un
250 mililitre ılık su
Yarım tatlı kaşığı toz şeker
Çeyrek su bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Boyoz.!
Bir grup Yahudi usta, boyozu ilk kez 1930’lu yıllarda İzmir Mezarlıkbaşı’nda Agora yakınındaki bir fırında çıkarmaya başlamışlardı.
Başlangıçta ev boyozundan hareketle imalat yapılıyordu.

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Zamandan kazanıp kâr edebilmek için boyozun seri olarak üretilmesi gerektiğini fark eden ustalar, evlerde teker teker yapılan boyozu onar onar çıkartabilecek bir yöntem geliştirdiler. Yıllar sonra, 1950’lerde boyoz ustaları, aralarına katılan Rumeli göçmeni ustalardan serpme börek açma yöntemini öğrendiler.
Hamur, serpme yöntemiyle daha ince, üstelik daha hızlı açılabiliyordu. Evlerde yapılması neredeyse imkansız olan serpme yöntemini boyoz üretimine uyarlayarak, bir ustanın tek başına günde bin tane boyoz çıkarabilmesini mümkün kıldılar.

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Bu yolla daha ince açılan hamur, üstelik fırınlandıktan sonra pul pul dökülebilen bir yapı kazanıyordu. Böylelikle boyoz bugünkü şekline erişmiş oldu..
Elbirliği edip bilgi ve görgülerini paylaşarak bugünkü boyozu maharetle meydana getirenler, İzmir’in yalnızca Yahudi değil, farklı kökenlerden gelen börek ustalarıydı.

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Ne yazık ki geçen zaman zarfında İzmir, Yahudi nüfusunun çoğunu kaybetti. Geride kalan Yahudi aileler evlerinde geleneksel boyozu her geçen gün daha seyrek yapar oldular, Sefarad mutfağının boyozunu İzmir’e ve İzmirlilere bıraktılar..
Fırınlarda çıkartılan boyoz şehirde tanındıkça çok sevildi ve bu değişik börek çeşidi İzmir’in günlük hayatı içinde farklı bir seçenek haline geldi.

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Boyoz onlarca yıl boyunca yalnızca Agora, Azizler Sokağı, Kahraman Sokağı, sonra İkiçeşmelik, Kapılar ve ardından Tepecik’te yer alan fırınlarda üretildi. Seyyar satışıysa bu fırınlara bağlı satıcılar aracılığıyla oldu. 1980’lerin başında Alsancak’ın ilk boyoz fırını açılana dek şehrin bu kesimi henüz boyozu tatmamıştı bile…

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Boyoz Nasıl yenir? boyozun sıcak ve çıtır çıtır olanları seçilir ve satıcıdan paket yapması istenir,paket yaparken yanına bir de kaynamış yumurta koyması söylenir.

Satıcı yumurtayı misina ile keser…Bunun özel bir anlamı yoktur…

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Boyoz çayla içilir….Kahve ile içmeyi tercih edenler olsada asıl olarak çay ile yenilen bir gıdadır…

boyoz ile ilgili görsel sonucu

Kaynak:NEJAT YENTÜRK (Ayaküstü İzmir), hürriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.