LIFE STYLE

Sıcak Yemek Buzdolabına Konur mu?

Yemek pişirdikten birçoğumuzun aklına gelen ilk soru, acaba sıcak yemeği buzdolabına koysom bozulur mu sorusudur…

Neden bu şekilde bir düşünce içerisine girdik bilemiyoruz….

Belkide, sıcak yemeğin aniden soğukla karşılaşması durumunda bozulmaya uğrayacağı düşüncesi olabilir.

Lakin yemekteki bozulmanın nedeni bakteri üremesidir…

O zaman ilk önce yapılması gereken iş bakteri üremesinin önüne geçmek olması gerekir…..

Bu konuda kamufinans haber siteniz konuyu sizler için araştırdı….

İşte detaylar…

Konuyla ilgili olarak siz de yorum kısmına görüş ve önerilerinizi yazınır….

Günümüzde buzdolabı teknolojisi ile besinlerin soğuk etkisi ile uzun ömürlü olarak saklanması sağlanabiliyor. Ancak bu soğutma fonksiyonu özellikle sıcak yemeklerin piştiği mutfaklarda bazı çelişkili durumların meydana gelmesine neden olur. Bunların başında da her evde en azından bir defa bahsi geçen konulardan birisi olan buzdolabına sıcak yemek konur mu sorusu öne çıkıyor. Ocaktan yeni indirilmiş olan sıcak bir yemeğin buzdolabına bu sıcak haliyle konmasının herhangi bir etkisinin olup, olmayacağı konusunda belirli ve farklı görüşler bulunuyor. Bunlar arasında da en yaygın olarak görülen görüşlerden birisi olarak sıcak yemeklerin buzdolabına koyulması durumunda içerideki soğuk hava nedeni ile lezzetini yitireceği veya bozulacağı yönündedir. Bu sebeple buzdolabına sıcak yemek koyulmaması gerektiği belirtiliyor. Aynı şekilde Arçelik Servisi uzmanları buzdolabına sıcak yenmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak buzdolabına sıcak yemek konmamasının nedeni yemeğe herhangi bir zarar gelmesinden dolayı değil buzdolabının yüksek performansta çalışmak durumunda kalmasından kaynaklıdır

Çünkü buzdolabı iç mekanı içerisinde standart çalışma oluşturulan soğuk, sıcak yemeğin koyulmasıyla etrafına yayacağı ısı dolayısıyla bozulacağından buzdolabı ideal soğukluk derecesini yakalamak için daha fazla çalışacaktır. Bu durumda buzdolabının daha fazla enerji tüketmesine neden olabildiği gibi bir takım arızalanmalarında meydana gelmesine yol açabilir.

Sıcak yemek buzdolabına konur mu? İşte Cevabı….

Yemek Sıcak Dahi Olsa Buzdolabına Koyun

Pişirdiğiniz yemekler tezgahta veya mutfağın herhangi bir yerinde açık ortamda beklediği zaman yavaş yavaş soğumaya başlar. Bu soğuma esnasında gıdalar içerisinde bakteri oluşmaya başlar. Eğer yemek piştikten kısa bir süre sonra buzdolabında yerine konulmaz ise bozulmaya başlayabilir. Özenle hazırladığınız yemeğin bozulmasını, çöpe gitmesini istemezsiniz.

Bozuk yemekler ve diğer bir çok gıda ürünü bozulurken kendini hissettirmez. Onun bozulup bozulmadığını anlayamazsınız. Görüntüsü ve tadı aynıdır fakat bakteriler içten kaplamış olabilir. Bu gibi durumlarda bu yemekleri ve bozulabilecek herhangi bir gıdayı tüketmek hastalanmanıza sebebiyet verebilir.  Yemekler sıcak veya ılık fark etmez, her zaman buzdolabında saklanmalı veya çok kısa süre içerisinde tüketilmelidir. Anlattığımız gibi soğutulan yemeğin tadı bozulmaz, bakteri üretmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.