Faizler Artacak mı?

 

Para politikası kurulu (PPK) salı günü toplanacak. Piyasalarda beklentiler satın alınmaya başlandı. Ppk toplantısı birçok konu için gösterge olmaya aday. Ancak merkez bankasının varlığının ispatı için fırsat görenlerede var. Son zamanlarda merkez bankası üzerindeki baskılar nedeniyle MB bağımsızlığı tartışmaları yaşanıyor. Bu da piyasalarda tedirginlik yaratıyor.

Hemen hemen ekonomi ile ilgili her konuda olumsuz haberlerin geldiği (yüksek faiz, artan enflanyon ve işsizlik, artan cari açık vs) bir dönemde piyasada fiazlerin arayacağı beklentisini güçlendiriyor. Faiz kalemi ve para politikaları aracılığı işe MB nın varlığını ispat etme çabasınında bir örneği olacak adeta. Ekonomi yönetiminin merkez bankasının yeni dönemde daha güçlü olacağı beyanlarına rağmen piyasa oyuncuları halen rakamlar üzerinden hareket edecek gibi görünüyor.

Merkez bankası her ne kadar nisan haziran döneminde 5 puanlık artış yapsada son yıllardaki üzerindeki baskı nedeniyle istenilen etki görülmedi.

Piyasada enflasyonun 15.4 e gelmesi ve eylülde 17 leri göreceği beklentisi hakim.
Üstelik bu değerin bu yıl için görülebilecek en yüksek nokta olup sonrasında düşüşün başlayacağı yönündeki görüşlerde halen çok zayıf.
Hollanda ve Almanya ile aramızdaki siyasi iklimin yumuşaması almanyanın hermes aracılığı ile Türkiye deki alman kökenli firmalara uyguladığı kredi garanti kısıtını uzatmamasına rağmen TL nin hala değer kazanamaması da ayrı bir etken.
Bu veriler ışığında piyasa algısına bakarsak 24 Temmuz daki ppk toplantısında 100 – 125 baz puanlık bir faiz artışı süpriz olmayacak gibi görünüyor.
Gökmen İNAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.