Yayınlandı: Paz, Eyl 30th, 2018

Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Farklar Neler?

 

Altın alırken en çok merak edilen konulardan biri cumhuriyet altını nedir ? Neden adı cumhuriyet altını olarak konulmuşmuştur….

Cumhuriyet altını kaç gramdır…Cumhuriyet altını kaça ayrılır…?

İşte tüm bu soruların cevabını bu çalışmada bulacaksınız….

 

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Arasındaki Fark

altın fiyatları

Cumhuriyet altını ve tam altın arasındaki farklar

Cumhuriyet altını ve tam altın genellikle birbirine karıştırılmakta ve aynı olarak görülmektedir. Halk arasında bu iki altın türü arasındaki fark bilinmemekte ve cumhuriyet altını ve tam altının aynı altın türünü ifade ettiği düşünülmektedir. Ancak durum gerçekte böyle değildir. Cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden farklı iki altın türüdür. Bu iki altın türünün farkını daha iyi anlatabilmek için ikisini de ayrı ayrı başlıklarda açıklamak faydalı olacaktır.

Cumhuriyet Altını (Ata Altın) : Cumhuriyet altını ya da diğer adıyla ata altın, 22 ayar ve 7.216 gramdır. Cumhuriyet altının çapı 22 mm’dir. T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Cumhuriyet altınının bir yüzünde ”Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi(1923) ve bunların altında da basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzün de ise; ”Hakimiyet Milletindir” ibaresi, Atatürk resmi ve bunların altında da ”Ankara” ibaresi yer almaktadır.

Tam Altın : Tam altın 22 ayar ve 7.016 gramdır. Tam altın çapı 30 mm’dır.  Cumhuriyet Altını gibi Tam Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Tam altının ön yüzünde ”Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır.

Cumhuriyet altını ve tam altın arasındaki farklar:
Cumhuriyet altınının çapı tam altının çapından daha küçüktür. Ancak Cumhuriyet altınının kalınlığı ve ağırlığı tam altından daha fazladır. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi bu iki altın türünün üzerindeki desen ve ibarelerde de farklılıklar bulunmaktadır. Yukarıdaki resimde iki altın türü arasındaki tasarımsal farkları inceleyebilirsiniz.

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın işçiliklerinin az olması sebebiyle ülkemizde en çok tercih edilen yatırım altınları arasında yer almaktadırlar. Yatırım amaçlı altın alımlarında işçiliği en az olan altın türleri tercih edilmelidir. İşçilik ne kadar fazla ise alıcının ödeyeceği işçilik ücreti de o oranda artmaktadır. Bu anlamda en avantajlı altın türü ise Gram Altındır. Gram Altın işçiliği en az olan altın türüdür. İşçiliğin az olması, alış-satış farkının da az olması anlamına gelmektedir.

Cumhuriyet Altını Nedir?
Cumhuriyet Altını, devlet güvencesi altında 234 sayılı KHK’nin 2/b maddesi uyarınca, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmakta olup, değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın paradır. Cumhuriyet altınlarının basılması ve özellikleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1738 sayılı Kararı’na dayanmaktadır. Cumhuriyet altın sikkeleri ve Cumhuriyet ziynet altınları olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Cumhuriyet altın sikkelerine halk arasında Ata Altını da denilmektedir. Gerek Cumhuriyet altın sikkelerinin ve gerekse Cumhuriyet ziynet altınlarının ağırlığa göre beş türü bulunmaktadır.

 

 

Cumhuriyet altınlarının özellikleri şöyledir:

Grubu Cinsi Normal (gr.) Min. (gr.) Max. (gr.)
Ziynet Çeyreklik 1,754 1,747 1,761
(22 ayar) Yarımlık 3,508 3,494 3,522
Birlik 7,016 6,988 7,044
İkibuçukluk 17,54 17,47 17,61
Beşlik 35,08 34,94 35,22
Altın sikke
Çeyreklik 1,804 1,8 1,808
(22 ayar) Yarımlık 3,608 3,601 3,615
Birlik 7,216 7,202 7,23
İkibuçukluk 18,040 18,004 18,076
Beşlik 36,08 36,008 36,152

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Cumhuriyet Altınlarının tek yasal üreticisidir.

İşte Detaylar…

Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Altın yatırımı yapmak isteyen küçük yatırımcılar için bu yazımızda tam altın ile cumhuriyet altını arasındaki farkı anlatmak istedik. Cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farkı anlatmakla birlikte yatırım açısından hangi altının daha karlı olduğunu, yatırım yapmak için nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini anlatacağız.

Cumhuriyet Altını ve Tam Altın Aynı Altın Türü müdür?

Halk arasında bir çok kişi her iki altın türünü de aynı altın olarak bilmektedir. Ancak cumhuriyet altını ve tam altın birbirinden farklı altınlardır. Her iki altının ekonomik değerinin birbirinden farklı olmadığını ayrıca belirtelim. Şimdi sırası ile bu iki altın türünü anlatarak aralarında ki farktan kısaca bahsedelim.

Cumhuriyet Altını Nedir?

 

Cumhuriyet altını Ata altını olarak bilinir. Bu altın 22 ayar ve 7.216 gramdır. Cumhuriyet altınının çapı ise 22 mm’dir. Bu altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazarken, diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir yazmaktadır. Bu altın T.C. Darphanesi tarafından üretilmektedir.

  • Cumhuriyet altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti, Ülkemizin kuruluş tarihi 1923 ve o altının basım tarihi yazmaktadır.
  • Diğer tarafında ise Hakimiyet Milletindir, Atatürk resmi ve Ankara yazılıdır.
  • 22 ayar olan Cumhuriyet altınının gram ağırlığı 7.216 gramdır.

Tam Altın Nedir?

Cumhuriyet altınında ki T.C. Darphanesi tarafından üretilen tam altın 22 ayardır. Gram ağırlığı ise 7.016 gram ve çapı 30 mm’dir.
Tam altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti ve basıl tarihi yazılı iken, diğer tarafında Atatürk resmi ve kenar süslemeler vardır.

Tam Altın ve Cumhuriyet Altının Arasında ki Farklar:

  • Her iki altın türü de 22 ayar altından üretilmektedir. Dolayısı ile yatırım yapmak istediğiniz zaman her iki altının da birbirinden bir farkı yoktur.
  • Cumhuriyet altını 7.216 gram iken, Tam altın ise 7.016 gramdır.
  • Yuvarlak para gibi basımı yapılan her iki altın türünün desenleri birbirinden farklıdır.

Yatırım Aracı Olarak Cumhuriyet Altını ve Tam Altın

Yatırım aracı olarak alacağınız altın 22 ayardır. Bilezik, çeyrek, yarım vs. hepsinde 22 ayar olarak üretilir. Bu durumda yatırımlık olarak yapacağınız birikimleri maliyeti en düşük olan yani işçiliği en az olan altınlardan yana kullanmalısınız. Bunun sebebi işçilik maliyeti ne kadar az olursa alış ve satış arasında ki fark o kadar az olacaktır.
Tam altın ve Cumhuriyet altınının her ikisi de işçilik olarak az maliyetli olduğundan dolayı sizlere tavsiye etmekteyiz. Tabi en fazla önerdiğimiz altın türü gram altındır.

 

Yorum Yazın

XHTML: HTML Etiketi Kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>