VERGİ MEVZUATIVergi Usul Kanunu

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde Değişiklikler

Gelir İdaresi

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde Değişiklikler

Gelir İdaresgelir-idaresi-baskanligigibnedir-18052013203210i Başkanlığı aşağıda bilgilerine yer verilen Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerini hazırladığını ve Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiğini sitesinden duyurmuştur.

Duyuru metni aşağıda aynen yer almaktadır.

1-458 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; 333 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan amortismana tabi iktisadi kıymetlerin faydalı ömür süreleri ve amortisman oranları, mükelleflerce yapılan başvurular üzerine Vergi Usul Kanunu 315 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden Bakanlığımızca yeniden belirlenmektedir.

2-Tahsilat ve ödemelerin tevsik zorunluğuna ilişkin olarak hali hazırdaki 8.000 TL’lik had, 7.000 TL’ye indirilmiştir. Konuya ilişkin olarak bugüne kadar yayımlanmış tebliğler bir bütün olarak ele alınmış, tevsik zorunluluğu kapsamında olan ve olmayan tahsilat ve ödemeler tek tebliğ olarak459 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği içerisinde yer verilmiştir.

3- 454 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 3. Bölümüyle de Değişiklik Yapılmasına dair 461 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği. (e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerine ait faturaların e-Fatura olarak düzenlenme zorunluluğu başlangıç tarihinin 1.1.2017 olarak yeniden belirlenmesi hk.)

4- Hava Yolu ile Yurt İçi veya Yurt Dışı Yolcu Taşımacılığı İşi ile İştigal Eden Mükelleflerin Elektronik Ortamda Bilet Düzenlemelerine İlişkin 462 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği.

5- Sinema, Tiyatro, Konser, Spor Müsabakası ve benzeri Etkinlikler İçin Bilet Düzenleyen Mükelleflerin Elektronik Ortamda Bilet Düzenlemelerine İlişkin 463 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği.

6- Elektronik ticaret faaliyetlerinin izlenmesi çalışmaları kapsamında belli mükellef gruplarına sürekli bilgi verme ve internetten satışı yapan mükellefler için e-Arşiv fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmesine yönelik 464 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

7- Mükelleflerimize kullanılma zorunluluğu getirilen Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların Başkanlığımız Bilgi İşlem Sistemine kaydı, kullanıcılara satışı ve satış sonrası servisi vb. işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesine dair usul ve esasların belirlenmesine yönelik 465 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

8- Ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti bulunan mükelleflerimizin Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları kullanma mecburiyetinin başlama tarihlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin 466 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.