Bütçe MevzuatıKamu Mali Yönetim

Bütçe Tahminlerinin Meclis Komisyonlarında ve Genel Kurulda Görüşülmesi

muhasebe-27

Meclis Komisyonlarında ve Genel Kurulda Görüşülmesi

Meclis PBK ve Genel Kurulda ileriki yıllara ilişkin tahminlerin görüşülüp görüşülmemesi İç Tüzük hükümleri çerçevesinde Meclisin takdirindedir.

Ancak, kurumlar bütçe sunuşlarını üç yıllık perspektife dayalı olarak yapmalıdırlar ve bu sunuşta bütçe tekliflerinin iletilmesinde olduğu gibi hazırlanan ve meclise sunulan bütçenin orta vadeli program ve orta vadeli mali plan ile kurumun stratejik planı arasındaki bağlantı ve ilişki açıkça gösterilmelidir.

Öte yandan, bütçenin tümünün sunuşu, orta vadeli program ve orta vadeli mali planının genel çerçevesi ile kurum detaylarına girmeden merkezi yönetim bütçesinin toplamı üzerinden ekonomik ve fonksiyonel sınıflandırmanın 1. düzeylerinde yapılabilir. Bu sunum, aşağıdaki şekilde birisi ekonomik sınıflandırma esasına göre diğeri ise fonksiyonel sınıflandırma esasına göre olmak üzere 2 tablo ile özetlenebilir.

Uygulama bütçesi daha önceden olduğu gibi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda ve Genel Kurulda oylanacak ancak, kurumların çok yıllı bütçeleri oylanmayacaktır.

Düzenleyici ve denetleyici kurumların, bütçelerini doğrudan TBMM’ne gönderecekleri ve kurumlarla bütçe müzakeresi yapılmayacağı yukarıda belirtilmişti. Ancak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ve Genel Kurulda yapılacak bütçe görüşmelerinde bu kurumların bütçeleri de ele alınacak ve oylanacaktır. Böylece bu kurumların bütçeleri de kanunlaşacak olan merkezi yönetim bütçesi içinde yer alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.