Devlet MuhasebesiMALİYE MEVZUATI

Belediye Şirketleri KBS Veri Girişi Hk. Genel Yazı

bayan-66

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Muhasebat Genel Müdürlüğü

Sayı     : 12772107.42.10.01.06/2682                                                           08/03/2013

Konu   : Belediye Şirketleri KBS Veri Girişi

……………………… VALİLİĞİNE

5 Sıra Nolu Genel Yönetim Mali İstatistikleri Genel Tebliğinin 15. Maddesinde; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 26 ncı maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 70 inci maddesi kapsamındaki belediye şirketlerine ait malî verilerin bağlı oldukları belediye tarafından KBS’ye girileceği belirtilmiş; 19 uncu maddesinde ise, bu tebliğin 2012 yılından itibaren yürürlükte olacağı belirtilmiştir.

24/04/2012 tarihli ve B.07.0.MGM.0.48/858.01-04518 sayılı yazımıza istinaden Belediyelerce bildirilen şirketler http://www.kbs.gov.tr/gen/login.htm internet adresinde bulunan Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi (KBS) nde tanımlanmış ve veri giriş işlemlerinin yapılması için gerekli sayfa düzenlemeleri yapılmıştır.

Buna göre ilgili mahalli idarelerin, verilerin gönderilmesi ve yetkilendirme işlemlerini aşağıda yer alan hususlara göre yürütmesi gerekmektedir.

1) Belediye şirketlerinin muhasebe yetkilileri “şirket veri giriş görevlisi” olarak, belediyelerin muhasebe yetkilileri ise kendilerine bağlı şirketlerin verilerinin zamanında ve doğru olarak göndermelerini sağlamak üzere “belediye şirket kontrol görevlisi” olarak yetkilendirilecektir.

2) Şifre ve yetkilendirme işlemlerinin yapılabilmesi için “şirket veri giriş görevlileri” ve “belediye şirket kontrol görevlileri” bulundukları yerdeki defterdarlık muhasebe müdürlüklerine veya malmüdürlüklerine ad, soyad, T.C.kimlik numarası ve e-posta bilgileri ile başvuracak ve şifrelerini alacaktır.

3) Belediye şirketleri tarafından KBS’ye 2012 yılı için hesap kodu bazında yıllık mizan girilecektir. 2012 yılından sonrası için ise veriler Ocak-Mart, Ocak-Haziran, Ocak-Eylül ve Ocak-Aralık olmak üzere 3 er aylık dönemler halinde girilecek ve 2013 Nisan ayı sonuna kadar veri girişleri tamamlanacaktır.

4) KBS’ye kesin mizan girilmeyecek, dönem sonu işlemlerinden 7 li grup hesaplar 6 lı grup hesaplara aktarılacak; 6 lı gelir tablosu hesaplarının ise kapatılmadan yani, 690 hesaba aktarılmadan önceki hali KBS ye kaydedilecektir.

5) Mizan aktarıldıktan sonra Kontrol butonuyla hatalar kontrol edilecek, hatalar düzeltildikten sonra belediyeye gönder butonuyla veriler belediye kontrol görevlisinin kontrolüne gönderilecektir.

6) “Belediye şirket kontrol görevlileri” belediyeye bağlı şirketlerin mizanlarının zamanında ve doğru olarak gönderilmesinden sorumludurlar ve tüm mizanlar kontrollerinden geçince merkeze gönder butonuna basarak tüm mizanları merkeze göndereceklerdir.

7) Veri girişlerine ilişkin işlemlerde www.kbs.gov.tr adresinde yer alan belediye şirketlerinin veri girişlerine ilişkin kılavuzdan yararlanılacaktır.

Bu çerçevede söz konusu hususların ilgili mahalli idarelere duyurulması, veri giriş işlemlerinin sağlanması ve sürecin takip edilmesi gerekmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Mehmet SARITAŞ

…/…/2013Maliye Uzmanı…………………
…/…/2013Şube Yöneticisi…………………
…/…/2013Daire Başkanı…………………
…/…/2013Genel Müdür Yard.…………………

Bakan a.

Genel Müdür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.