Devlet MuhasebesiGÜNCEL HABERLERMALİYE MEVZUATI

Bütçe Gelirlerinden Red ve İadeler Hesabı

Muhasebe-1

BÜTÇE GELİRLERİNDEN RED VE İADELER HESABI
Bütçelerin analitik bütçe sınıflandırmasına göre hazırlanmasında ve uygulanmasında yapılan önemli bir değişiklik, bütçe gelirlerinden yapılacak red ve iadelerin bütçe gideri olarak gösterilmeyerek, iadesi gereken tutarların bütçe gelirlerinden düşülmesidir. Bu kapsamda bütçe gelirlerinden yapılacak red ve iadelerin bütçe gelirlerinden azalma suretiyle izlenmesine olanak sağlamak amacıyla “603-Bütçe Gelirlerinden Red ve İadeler Hesabı” ihdas edilmiştir.
Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde, hesaba ilişkin muhasebeleştirme işlemini görmek için bir örnek yapılacak olursa, mükellefe 50.000.- YTL tutarında KDV iadesi yapılacağı tespit edilerek söz konusu tutar emanete alınmıştır.
—————————————- / —————————————-
810.01.04.01.01 Bütçe Gel. Red ve İadeler Hs. (KDV İadeleri) 50.000.-
333.02.03.02 Emanetler H. (3065 s.Kanun Ger. Yap. KDV İst.) 50.000.-
—————————————- / —————————————-
630.11.01.04.01 Giderler Hs. (Dahilde Alınan KDV.) 50.000.-
805 Gelir Yansıtma Hesabı 50.000.-
—————————————- / —————————————-

Burada katma değer vergisi iade işlemi, bütçe giderleri içinde bir red ve iade tertibi açılmadığı için bütçe açısından bütçe gelirlerinden indirim olarak değerlendirilmekte ve “810- Bütçe Gelirlerinden Red ve İadeler Hesabı”nda muhasebeleştirilmekte ve bütçeleştirilmektedir. “810- Bütçe Gelirlerinden Red ve İadeler Hesabı” bütçe gelirlerinden indirimleri gösteren ve borç bakiyesi veren bir hesaptır. Bu hesap, dönem sonunda “895-Bütçe Uygulama Sonuçları Hesabı” ile karşılıklı çalıştırılarak kapatılacaktır.
Bütçe gelirlerinden red ve iadeler hesabının yansıtılmasında ise bütçe gelirleri hesabının yansıtılmasında olduğu gibi “805-Gelir Yansıtma Hesabı” çalıştırılacaktır. Yansıtma hesabının karşılığında ise bu örnekte “630-Giderler Hesabı”nın 11 kodu çalıştırılmıştır. Yukarıda anılan işlem eğer bir gelir düzeltici işlem olsaydı bu tutar “600-Gelirler Hesabı”ndan düşülecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.