KARİYERTaşeron

Taşerona Kadro Son Dakika….

Bayan-15

Taşeron İşçi Düzenlemesinin Gidişatı TBMM’de Konuşuldu!
13 Nisan 2016 günü İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenlemede yaşanan aksaklıklar, taşeron işçilerin geriye dönük kıdem tazminatları ,taşeron işçi düzenlemesinin ne zaman açıklığa kavuşacağı ile ilgili TBMM’de konuşma yapmıştır.

İstanbul Milletvekili Yakup AKKAYA; “Bakın “Taşerona kadro vereceğiz.” dediniz Cumhuriyet Halk Partisinden kopyaladığınız bir yasa teklifiyle ilgili, o günden bugüne bir adım atmadınız. Çalışanları kandırıyorsunuz ve bunu da yüzünüze gözünüze bulaştırdığınızı buradan söyleyebilirim. Sayın Başbakan aylar önce “21 Marta kadar bunu Türkiye Büyük Millet Meclisine getireceğiz.” demişti bu taşeronla ilgili. Konuşmasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti, hâlâ ses yok. Yandaş basın manşet atıyor, toplumun gazını almaya çalışıyor. Gazetelerde yapılan açıklamalarda bununla ilgili önemli bir detay daha açığa çıktı. Bu işçilerin geçmiş haklarını, kıdem tazminatı haklarını da ellerinden almak istiyorsunuz yani “Gelin, özel statüde sizi taşeron işçisi yapalım, kamuda çalıştıralım.” diyorsunuz, üç yıllık sözleşme öneriyorsunuz ama tabiri caizse bundan bir rüşvet istiyorsunuz, “Geriye dönük kıdem tazminatından vazgeçerseniz bunu size verebiliriz.” diyorsunuz.

Sayın milletvekilleri, bakın, 2014 yılında çıkan yasal düzenleme sonrasında taşeron işçiler sendikalara üye olmaya başladılar ve bunlar toplusözleşme yapma hakkına kavuştular. Şu ana kadar yaklaşık 500’e yakın toplu iş sözleşmesi yapıldı ve bu toplu iş sözleşmelerinde o taşeron işçiler belirli haklara kavuştular. Şimdi, gelinen bu noktada siz “O haklarınızdan vazgeçin.” diyorsunuz. Bu, doğru değildir. Bu anlayış ahlaki değildir.

Değerli arkadaşlar, bir başka konu, gene Mecliste, apar topar -ki, daha önce, 2009 yılı içinde de gelmişti bu Meclise, o zamanki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veto etmişti- özel istihdam bürolarıyla ilgili düzenlemeyi -biz “kiralık işçilik” diyoruz- hem üst komisyonda hem alt komisyonda geçirdiniz.

Bu kıdem tazminatının gaspına ilişkin de kamuoyunda bir algı yaratmaya çalışıyorsunuz yani gelinen noktada Mecliste geçirmiş olduğunuz 150’ye yakın kanun tasarısı içinde işçilerin lehine Allah rızası için tek bir madde yok.” Şeklinde TBMM’de Taşeron İşçilerle ilgili konuşma yapmıştır.

Değerli dostlar…taşeronun sesini yeteri kadar duyurabilmemiz için, bu haber linkini sayfanıza kopyalayanız…..

Sorunlarınızla ilgili sitemize haber yapmak için, kamufinans@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.