GÜNCEL HABERLERLIFE STYLE

Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzu Yemekte Kullanılır mı?

1-Kaya tuzu nedir?

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral formudur. Kaya tuzu içeriğinde 84 tane mineral vardır ve insan vücuduna alınması gereklidir. Temel besin maddelerimizden biri olan tuz insan sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Kaya tuzu ise tuzun henüz işlenmemiş doğal haline verilen isimdir.

2-Kaya tuzu nasıl kullanılır?

Kaya tuzu alırken öncelikle %100 doğal taş halinde veya bulgur büyüklüğünde almanız gerekir. Tanıdığınız ve güvendiğiniz yerler haricinde çok İnce öğütülmüş yada donuk,  mat ve yuvarlak olan , 1-2 liraya satılan tuzları almayınız, bunlar genelde göl tuzudur.  Öğütülmüş kaya tuzlarının içerisine rafine tuzlar da karıştırılabilir, veya hijyenik olmayan küflü demir değirmenlerde öğütülmüş olabileceğinden mutlaka doğal halinde alınmalıdır.  Eğer yakından tanımadığınız bir yerden alacaksanız mutlaka işlem görmemiş halde alınız. Bu tuzun işlem görmeden tüketilebilecek şeffaf cam hali, madenlerden çok az çıktığı için  zor bulunmaktadır. Piyasadaki her tuz kaya tuzu değildir.

Doğal olarak aldığınız gerçek Kaya tuzları büyük parçalı olduğundan kırılması gerekir.

Bu tuzu aşağıdaki yöntemlerle kolayca tüketebilirsiniz.

a- El ile çevrilen plastik , porselen yada cam öğütücülü, kahve ve tuz değirmenlerinde öğütülebilir.

b- Demir olmayan has, kaliteli Çelik yada Sağlığa uygun plastik baharat değirmenlerinde öğütülebilir.

c- Demir olmayan prinç , paslanmaz yada plastik Sarımsak dövücü ya da çekiç yardımıyla bir torba içerisinde ezebilirsiniz ve bu şekilde tuzu ekerek kullanabilirsiniz.

d- Çankırı Tuzu Solesi; bir miktar suya bir miktar Çankırı tuzu koyarak çözünmesi ile elde edilir.

Elde ettiğimiz ve SOLE Adını verdiğimiz ürün artık  ne Tuz ne de Sudur elde edilen şey ENERJİ KAYNAĞI SOLE’ dir ve elde edilen ürünü Tuzlu su diye tanımlamakta yanlıştır.

kaya tuzu ile ilgili görsel sonucu

3-KAYA TUZU SOLESİNİ NASIL HAZIRLAYACAKSINIZ?

Sole hazırlamak için kavanozun yarısından fazlasına kaya tuzu koyunuz,

Daha sonra kaya tuzununuzun yukarısında olacak şekilde kavanozunuzu temiz kaliteli içme suyu ile doldurun.

Her türlü teması önlemek için kavanozun kapağını kapatın.

iki saat bekleyin. Su %26 oranında tuzu emer ve kristaller çözünür.

Yoğunluk noktasına ulaşıldığında kristaller daha fazla erimeyecektir.

Dahasonra limonluk yada yağdanlık gibi bir kap ile yemek ve salatalarınıza dökerek kullanabilirsiniz.

Dikkat: Bu tuz çok fazla kaynatıldığında mineralleri kaybolur, bu nedenle yemeğe kullanmak istediğinizde, yemeği ocaktan indirdikten sonra veya pişirme süresinin son çeyreğinde bu soleyi veya tuzu ilave edin. Böylece içindeki mineraller kaybolmaz.

kaya tuzu ile ilgili görsel sonucu

4-Cilt Güzelliği için Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır ?

İçmek için bir çay kaşığı soleyi bir bardak içme suyuyla incelterek içilir hale getirin. Elde ettiğiniz sıvının damağınız da tatlıyla tuzlu arası bir tat bırakması gerekiyor. Suyun kaynak suyu olması karışımın tesirini daha da arttıracaktır. Cildin yenilenmesi zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle sole karışımını düzenli bir şekilde bir süre içmeye devam etmeniz gerekiyor. Zamanla cildinize kazandırdığı güzelliği fark edeceksiniz.
Tuz aynı zamanda ,kuru ve yağlı ciltlerin dengelenmesi için en ideal çözümü sunar. Haftada 2 kere sole içerikli maske uyguladığınız zaman cildinizin yeniden dinçleşmeye başladığını fark edeceksiniz. Tuzlu suyu yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize maske şeklinde uygulayın, kurumaya bırakın. Suyla yıkadıktan sonra bir süre cildinize krem sürmeyin.
Tuzun güzelleştirici etkisi sayesinde, ölü hücrelerden arınarak cildin yenilenmesiyle daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Konsantre haldeki tuzu bir litre suda çözün. Pamuk yardımıyla cildinize tıpkı bir tonik gibi uygulayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın. Sırt ve dekolte bölgeniz içinse 20 gr tuzu bir litre suda eritin, pamuklu bir t-shirt’ü içerisine bastırarak sıkın. Nemli bir şekilde üzerinize giyerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ise duş alarak üzerinizdeki tuzdan arının.

kaya tuzu ile ilgili görsel sonucu

5-Yüksek Tansiyon Hastaları için Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır ?

Kaya Tuzu kullanım tercihleri arasında Tansiyon hastalığı ilk sırayı almaktadır. Günümüz modern tıpta Tansiyon hastalarına tuz yasaklanırken Doğal Orjinal Kaya Tuzu Tansiyon tedavisine yardımcı olmaktadır. Çankırı Tuzu zaten yükselmiş olan tansiyonunuzu indirmek için kullanılan bir ilaç veya gıda değildir. Düzenli kullanımla tansiyona sebeb olan diğer etkenleri ortadan kaldırmak için kullanılır.

İnsanlarda günlük ortalama su tüketimi bünyeye göre artış gösterse de 2,5lt civarında su tüketmeliyiz

Tansiyon Hastaları hazırladıkları SOLE yi

1.Hafta 1 çay kaşığı SOLE yi Günlük tüketecekleri 2,5 litre suya karıştırarak kullanmalıdırlar.

2. ve 3. Hafta Günlük tüketlen 2,5 lt suya 2 çay kaşığı SOLE karıştırarak kullanmalıdır

Sonraki haftalarda Sağlıklı insanlar gibi her bardak suya bir çay kaşığı sole katarak kullanılacaktır.

Çankırı TUZU ile hazırladığınız Soleyi düzenli kullanmanız durumunda vücudunuzun su ve gerekli minerallerin hücreler tarafından gerektiği kadar alabileceğinden hücrelerdeki kuraklık giderilmiş olacağı için yüksek tansiyon tedevisinde yardımcı olmaktadır

Çankırı Tuzu kullanımı hakkında son günlerde çok karşılaştığımız sorulardan biride ” bu tuzu annnem için veya hasta bir yakınım için aldım. Çankırı Tuzunu bizlerde kullanabilirmiyiz” şeklinde sorulardır.

Çankırı Tuzu hakkında yaygın olan olan yanlış anlaşılmalardan biri bu tuzun İLAÇ olarak kullanılıyor gibi algılanması. Unutmayınki Çankırı Tuzu bir ilaç değil Doğal gıdadır.

Çankırı tuzunun insan sağlığındaki mucize etkilerine şahit olmak için sağlığınızı kaybetmeniz gerekmez. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hemen şimdi Çankırı tuzu tüketmeye başlamanız gereklidir.

kaya tuzu ile ilgili görsel sonucu

Kaya tuzunu 3 değişik ana formda elde etmek mümkündür.

1- Kaya tuzunun madenden yoğun olarak çıktığı ilk hali, killi ve kumlu yapıda olan gri tuzdur. Sitemizde bu tuzu oda tuzu adı altında inceleyebilirsiniz. Bu tuza bizim oda tuzu dememizdeki maksat tuz lambası yerine daha ekonomik ve daha büyük kütlelerde kullanılabildiği içindir. Tuz lambasında maharet tuzdadırlamba da değildir, lamba sadece tuzu ısıtarak iyon yaymasını sağlar. Ancak turistik ve hediyelik eşya olarak değer kazanan tuz lambası her bütçeye uygun bir maliyette değildir. Bu sebeple oda tuzunu lambadan daha büyük kütleler halinde kışın soba, kalorifer yada herhangi bir ısıtıcının yanında bulndurarak daha fazla fayda sağlayabiliriz. Yazın ise güneş gören bir noktada tuzun ısınması yeterli olacaktır.

Ayrıca içeriğindeki doğal kil ve kumun da faydası ile tuz sabunu olarak ta kullanılabilmektedir. Sabun büyüklüğünde kırılan parçalar suyun altında elde çevrilerek düzleştirilir ve bu şekilde kullanılabilir. Bu tuzun yoğun olarak tüketildiği bir alan ise hayvancılık sektörüdür. Yalama taşı olarak kullanılan bu tuz canlıların mineral ihtiyacını karşılamakrtadır.

2- Gri tuzun suda eritilerek kumdan kilden ve diğer yabancı maddelerden temizlendikten sonra elde edilen ince tuzdur. İçerisinde hiçbir kimyasal katkı bulunmayan ince tuz kum ve kilden eritilerek ayrıştırılırken 84 element bakımından kayba uğramıştır. Ancak salamura, turşu, peynir, salça gibi üretimlerde sadecebu tuz kullanılırsa kaliteli ürün elde edilir. Piyasadaki iyotlu ve katkılı tuzlara göre katkısız olduğu için gıdalarda da tüketilmektedir.

3- Madenden saf şekilde oransal olarak çok az çıkan şeffaf cam kaya tuzu üçüncü form durGri tuzdan 50 ton tuz çıkıyorsa bu tuzun içinden bir damar şeklinde 1 ton cam tuz çıkmaktadır. Bu tuzun içerisinde kum ve kil bulunmadığı için direk tüketilebilmektedir. Enbüyük özelliği 84 elementi içerisinde barındırmasıdır. Çok değerli bir tuzdur, mercimek tanesi ve yumruktan büyük parçalar halindedir.

kaya tuzu ile ilgili görsel sonucu

6-Doğal Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Dünya üzerinde en temiz en saf ve vucud için en faydalı olan kaya tuzunu yemeklerinizde ve salatalarınızda normal kullandığınız tuzun yarısı kadar kullanmanız yeterli gelecektir. Yine mineraller açısından yemeğiniz piştikten sonra tuzu eklemeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca kaya tuzu tat itibariylede etkili bir tuzdur. özellikle kullandığınız salatada kaya tuzunun salataya kattığı lezzeti hissedeceksiniz. Yine kaya tuzunu tansiyon hastalarıda güvenle kullanabilir. Doğal kaya tuzu ve faydalarını yine kısaca yazacak olursak;

  • Antideprasan etkisiyle bedene zindelik ve rahatlık verir. Stresin olumsuz etkilerini bertaraf eder.
  • Bileşimindeki 84 farklı elementle insan vücudunun gereksinim duyduğu mineralleri takviye eder.
  • Aknelerin giderilmesine yardımcı olan kaya tuzu, pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü sağlar.
  • Alt solunum yolu hastalıkları, bronşit ve astıma karşı etkilidir.
  • Tıpkı deniz tuzu gibi, içeriğindeki potasyum sayesinde kas ağrılarını, spazm ve kramplarını önler
  • Kol ve bacaklar, kaya tuzu atılmış suyun içinde 20 dakika dinlendirilerek ağrılar giderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.