Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Hangileridir? Polis Emniyet Şeridini Kullanabilir mi?

Otomobil-3

2918 sayılı, Karayolları Trafik Kanunu ve bu kanunun yönetmeliğinde yer alan geçiş üstünlüğüne sahip araçlarla ilgili kurallar düzenlenmiş.

Buna göre;

Cankurtaran araçlar, itfaiye araçları, hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları, trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar, alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde bulunan araçlar, koruma ile görevli ve korunan araçlar görevliyken, geçiş üstünlüğü hakkına sahipler. Bu araçlar, kanun ve yönetmelikte yazılı trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı değildir. Ancak bu hak, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretlerini vermek şartıyla kullanılmalı. Ve bu araçların birbirleriyle karşılaşması durumunda , yukarıda yazılan sıraya göre geçiş üstünlüğü sağlanır.

Vatandaş emniyet şeridini ne zaman kullanabilir?

Trafikte seyir halindeyken aracınızda ya da aracı sürerken kendiniz de aracı sürmeyi devam ettiremeyeceğinizi düşündüğünüz de emniyet şeridi kullanmanız gerekir. Emniyet şeridi, adı üzerinde akan trafiğin aksamaması adına hem sürücüyü hem de diğer sürücüleri tehlikeye sokmamak adına yol kenarlarında bulunur. Emniyet şeritleri şehir yapısındaki tüm yollarda bulunur ve bir aracın kenara geçerek duraksayabileceği genişliktedir.

kaynak:mynet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.