GÜNCEL HABERLERLIFE STYLE

Bila Bedel Ne Demek? Bila Ne Anlama Gelir?

 

 

Hukuk dilinde ve hukik metinlerde, diğer dillerden geçen bir çok gelime görülmektedir.
Bu kelimeler yabancı kökenli olması nedeniyle hukuki metinlerin anlaşılmasında güçlük çekilmektedir.
Bizde sayfa olarak hukuki metinlerin daha kolay anlaşılması amacıyla metinlerde geçen türkçe kelimeler dışındaki kelimelerin anlamlarını sizler için araştırdık….

Sözleşmelerde kullanılan bu terime günlük dilde rastlamak nadirdir. Daha çok sözleşmelerde, ipoteklerde ve tebligatlarda görülür. Mesela sözleşmede “bila bedel” ifadesi geçiyorsa bu, ilgili konunun bedel alınmadan gerçekleştirileceğini ifade eder. “Bila faiz” ise faizsiz demektir.

Bilindiği üzere yaşanan gelişmeler kelime hazinemize birçok yeni terimleri kazandırırken bir taraftan da birçok terimin kullanımı giderek kalkmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda hiç duyulmayan kelimelerin sayısı giderek artarken, bazı kelimelerin anlamı da merak konusu olmaktadır. İşte bilabedel kelimesi de bu kelimelerden bir tanesidir. Bilabedel hangi hususu ifade etmek için kullanılmaktadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Bilabedel emlak sektöründe kullanılan bir kelime olup, anlamı ücretsiz, bedelsiz olarak ifade edilmektedir. Yani herhangi bir ücret içermeyen durumlar için kullanılır.

Bila Ne Demek? - Milliyet Emlak

 

 

Bilabedel Ne Demek?

Herhangi bir ücret ve bedel içermeyen şeyleri ifade etmek adına bu kelime kullanılmaktadır. Bu kelimenin kullanımı daha çok emlak sektörü ile alış verişlerde kullanılmakta idi. Osmanlı zamanında daha çok kullanımına rastlanan bu ifadenin kullanımı gittikçe azalmıştır.

Bila-bedel Kelimesi Hangi Anlamlarda Kullanılır?
Bila kelimesi ne anlama gelir….???

Bila kelimesi Arapçada kullanılan bir kelime olup, bir olumsuzluk manası taşıyan ifadedir. Bu ifade diğer kelimeler ile birleştiğinde kelimeleri olumsuz yapmaktadır. Bedel kelimesi ile birleşmesi ile de bedelsiz, ücretsiz, karşılıksız anlamlarını taşımaktadır.

 

Bila ne demek? - anlami-nedir.com

 

Bila Ne demek?
(ﺑﻼﺑﺪﻝ) zf. (Ar. olumsuzluk bildiren bilā- ve bedel “karşılık, ücret” ile bilā-bedel) Karşılıksız, hiçbir karşılık almadan, meccânen: O devirde talebe-i ulûmu devlet medrese odalarında bilâbedel yedirip içirmektedir (Peyâmi Safâ).

Bila Tarihli Ne Demek?
Türkçedeki “-siz” ekinin görevini yapar, Arapça sözcüklerin başına getirilerek sıfat ya da belirteç yapan ön ektir. Örneğin bir dilekçe de “bila tarih” damgası varsa dilekçenin tarihsiz olduğunu ifade eder. tarih içermeyen evraklarda bila tarih şeklinde cevap yazılır.

Bila tarihli demek: Bila tarihli tarihsiz anlamına gelmektedir.
” ilgi: bila tarihli dilekce ”

 

Aby adlı kullanıcının Türkçe panosundaki Pin | Felsefe, Yabancı dil, Temel  matematik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.