Çeşitli MevzuatGÜNCEL HABERLER

Emekliye Kıdem Tazminatı Var

Soru:Annem emekli olduktan sonra bir işyerinde 3 yıldan beri çalışıyor. Fazla mesai ücretleri ödenmiyor. Bu nedenle annem işten ayrılmak istiyor. Kıdem tazminatı alabilir mi? Ömer U
Cevap:Emekli  çalışanlarında diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakları var. Sayın U, anneniz fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle  işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanır. Dolayısıyla annenize  3 yıl çalışmasının karşılığı olan  kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesi gerekiyor.

İşçinin eş durumu tayini 

Soru: Kamu işçilerinin eş durumundan tayini var mı? Elif D

Cevap:  Sayın D., 6111 sayılı Kanundaki düzenleme ile   kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilere yurt içinde ve yurt dışında sürekli görevle atanan memurların işçi olan eşlerine işçilik süresince her defasında bir yıldan az olmamak üzere en çok sekiz yıla kadar ücretsiz izin verilebilecek. Bu düzenlemeye göre kamuda çalışan işçiye eş durumu tayini yok ancak sekiz yıla kadar eşi memur olan daimi işçiye ücretsiz izin hakkı var.

Apartmanlarda risk 

Soru: İstanbul’da 20 daireli bir apartmanda oturuyorum. Apartman yöneticisiyim. Apartmanda sadece bir kapıcımız çalışıyor. İş güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılması gerekiyor mu? Sami Ö

Cevap: Sayın Ö, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre bir kapıcının çalıştığı apartmanlarda da risk değerlendirmesi yapılması gerekiyor.

Borçlanmayla emeklilik

Soru: Annem 10.04.1947 doğumlu. 1968 ve 1969 yıllarında 2 yıl, 1993 yılından itibaren de 6 yıl  sigortalı olarak çalışmıştır. Sigortaya borçlanıp toplam prim borcunu yatırarak emekli maaşı bağlatabilir miyiz? Seranay Ö.

Cevap: Sayın Ö., annenize 3600 günden emekli maaşı bağlanabilir. Bunun için 3600 gün prim ödemesi gerekmektedir.  Mevcut durumda 2880 gün prim ödemesi bulunuyor. Annenizin emekli olabilmesi için   2 yıl doğum borçlanması yapması yeterli oluyor

Kovulana sağlık yardımı 

Soru: Sigorta primlerim düzenli olarak yatırılıyor. İşten atılırsam sağlık yardımından faydalanmadurumum  var mı? Niyazi Ö.

Cevap: Sayın Ö., işten ayrıldıktan itibaren 10 gün daha sigortalılık süreniz devam ettiğinden 10 gün sağlık yardımından yararlanma durumunuz var. Buna ilave olarak son bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemeniz olduğu için 90 gün daha sağlık yardımlarından faydalanabilirsiniz. Buna göre mevcut durum itibariyle toplam 100 gün sağlık yardımından faydalanma hakkınız bulunuyor.  Ayrıca işten haksız bir şekilde çıkarılırsanız işsizlik ödeneğine hak kazanır ve işsizlik parası  aldığınız dönemde de sağlık yardımından yararlanabilirsiniz. Arif Temir

http://www.gunes.com/yazarlar/arif–temir/emekliye-kidem-tazminati-var-837956

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.