EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KİMDİR?

Emekli

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KİMDİR?

08 EYLÜL 1999 Tarihinden önce işbaşı yapan SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, EMEKLİ SANDIĞI mensubu herkes EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMIŞTIR. BİZLER KISACA KENDİMİZE EYT DEMEKTEYİZ.

AŞAĞIDAKİ METNİ OKUYUP SENİN YA DA BİR YAKINININ EYT OLUP OLMADIĞINI ANLAR VE HAKKININ GASP EDİLİP EDİLMEDİĞİNE KARAR VERİRSEN EMİNİM Kİ DESTEK OLMAK İÇİN BİR İMZA ATMAKTAN ÇEKİNMEYECEKSİN.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Bizler 08.09.1999 öncesinde SSK’lı, Bağ-kur’lu ve Emekli Sandığı mensubu olarak iş hayatına başlamış kişileriz. O zamanlar 506 Sayılı SSK kanunun emekli olma şartları maddeleri şöyle idi erkeklerde 25 yıl 5000 gün bayanlarda ise 20 yıl 5000 gün şartlarına göre emekli olmak üzere SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı ile sözleşmeler imzaladık. Zira Devlet babamızın 1999 yılındaki 3’lü koalisyon hükümeti 17 ağustos depremi sonrasında ülkemizin bütün vatandaşları can havliyle depremde kayıplarını aramaya kurtarmaya koşturduğu bir zaman da bizleri mağdur eden 4447 sayılı yasayı çıkarma gafletinde bulundu. Aslında bizlerin mağduriyeti bahse konu 4447 sayılı yasanın ülkemizde ilk defa yürürlüğe girdiği tarihten geriye doğru işleyen bir yasa olmasından kaynaklanmaktadır. Yasanın, bizi ilgilendiren kademeli emeklilik maddesi Hariç diğer maddelerine her hangi bir itirazımız olmadığı gibi diğer bütün kanunlar gibi uygulaması yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği tarihten sonrasını etkilemesinin bizler için bir mağduriyet doğurmayacaktır. O zamandan bu zamana kadar neden tepki gösterilmedi şeklinde haklı bir soru sorabilirsiniz. Anayasa mahkemesine verilmesine rağmen anayasa mahkemesi üyeleri bu yasada sadece kademeli emeklilik maddesini iptal edip, diğer bütün maddeleri onaylamışlardır. 2002 Mayıs ayında meclis tekrar konuyu ele alıp iptal edilen Kademeli Emeklilik maddesini biraz yumuşatarak Anayasanın vatandaşa verilen haklar geri alınamaz maddesini de çiğneyerek 4759 sayılı yasayı meclisten geçirdiler. Muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesine tekrar itiraz edilip dava açıldı. Bu kez Anayasa mahkemesi İMF denen Emperyalist güçlerin baskısıyla şöyle karar almıştır. Düzeltilen maddeleri aynen kabul edip 4759 sayılı yasanın Geriye doğru işleyip Kazanılmış hakları öldürdüğünü resmen onayladı. Gerekçe de şuydu Emeklilik konusu kazanılmış Hak değil beklenen Hak’tır. Beklenen Haklarda gerçekleşmediği sürece devlet tarafından değiştirilir, dendi. Ayrıca ülkemizde her gün değişen kanunlar sebebiyle 20-25 hizmet yılımız dolana kadar nasıl olsa bu kanunda değişir düşüncesi ile hareket edildi.

EYT’LER YANİ BİZLER İLK İŞE GİRDİĞİMİZ ŞARTLARLA EMEKLİ OLMAK İSTİYORUZ. ÇÜNKÜ BİZLER DEVLETLE SÖZLEŞME İMZALADIK. VE NASIL O SÖZLEŞME ŞARTLARINA UYUP BÜTÜN YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRDİYSEK DEVLETİN DE BİZE O TARİHTE VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYORUZ. BU ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN HAKKIMIZI ALMAK İÇİN BUGÜNE KADAR MEYDANLARDA KIRMADAN DÖKMEDEN SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞTIK. BİZLER BU DEVLETİN EVLATLARIYIZ. BİZLERİN SESİNİ DUYAN SİZLER NEDENSE HER KESİME BABANIZIN MALI GİBİ DAĞITTIKLARINIZI BİZLERDEN SAKINIYORSUNUZ. AMA UNUTMAYIN Kİ AH’IMIZ AĞIRDIR.

SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİ; SAYIMIZ HİÇTE SİZLERE BAHSEDİLEN GİBİ MİLYONLARLA İFADE EDİLECEK RAKAMLAR DEĞİLDİR. BU KONUDA İSTATİSTİK ÇALIŞMALAR TARAFIMIZDAN YAPILMIŞ OLUP, BİZLERİN HAKLARININ VERİLMESİ HALİNDE HEMEN EMEKLİ OLACAK KİŞİ SAYISI AZAMİ 70.000 – 80.000 KİŞİ KADARDIR. BİZLERİN EMEKLİ OLMASI HALİNDE BİZLERDEN BOŞALACAK ALANLARA YENİ PERSONEL ALIMI YAPILACAĞINDAN İSTİHDAM YARATILMIŞ OLUP GENÇ İŞSİZ ORANINDA DÜŞÜŞLER YAŞANACAKTIR. BİZLERİN EMEKLİ EDİLMESİ HALİNDE PİYASADA SICAK PARA SİRKÜLASYONU HIZLANMIŞ OLACAKTIR. SİZLERE VERİLEN BİLGİLER YANLIŞ VE TUTARSIZDIR. SİZLERE NET VE KESİN BİLGİLER VERMEYE HER ZAMAN HAZIRIZ. ÇÖZÜM YOLLARI SUNMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ. YETER Kİ SAMİMİ ORTAMLARDA DERTLERİMİZİ DİNLEYİP YAPILMASI GEREKENLER İÇİN CİDDİ ADIMLAR ATMAYA NİYETLİ OLUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.