Devlet MemuruKARİYER

Dolu Kadroya Kurum Dışından Vekalette Ödenecek Aylık ile Zam ve Tazminatlar

Bütçe-1

Ödenecek Vekalet Aylığı ile Zam ve Tazminatlar
ca- Ödenecek Vekalet Aylığı

 

DMK’nın 86 ncı maddesinde sayılan nedenlerle geçici olarak boşalmış kadrolara kurum dışından atanan vekil memurlara, 175 inci maddeye göre, vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademe aylığının (ek gösterge dahil ) üçte biri ödenir. Ödenecek vekalet aylığını şu şekilde formüle edebiliriz.

(Gösterge+Ek Gösterge) X Maaş Katsayısı X 1/3

cb- Ödenecek Zam ve Tazminatlar

 

Yan Ödeme Kararnamesinin 6/H-b maddesinde; “mehil müddeti, yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, geçici görev, görevden uzaklaştırma, hizmet içi eğitim nedeniyle görevlerinden ayrılanlara vekalet edenlerle kendi derecelerinden daha aşağı dereceli bir kadroya vekalet edenlere vekalet ettikleri göreve ait zam ve tazminatlar ödenmez.” denilmektedir.

Bu nedenle, dolu kadroya kurum dışından atanan vekil memurlar, vekalet ettikleri göreve ait zam ve tazminatlardan yararlanamayacaklardır. Ancak, aylıksız izne ayrılan memurlara vekalet edenler, zam ve tazminatlardan yararlanır.

d- Vekalet Aylığından Yapılacak Kesintiler
da- Gelir Vergisi

 

Ödenecek vekalet aylıkları 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 61 inci maddesi uyarınca ücret ödemesi sayılacağından, ödenecek vekalet aylığından %15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

db- Damga Vergisi

 

Ödenecek vekalet aylığından, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (1) Sayılı Tabloda belirtildiği üzere, binde altı oranında damga vergisi kesilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.