Dernek&VakıfGÜNCEL HABERLERİDARE HUKUKU

Cemaat ve Esnafa Mahsus Vakıflar

Vakıf-5

Cemaat ve Esnafa Mahsus Vakıflar

Ülkemizde yerleşik Rum, Ermeni, Musevi vs, azınlıklara ait olup, azınlıkların dini, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan vakıflar Cemaat Vakıflarını, belirli meslek gruplarına hitap eden vakıflar ise Esnafa Mahsus Vakıfları oluşturmaktadır. (*)

Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber 4 Ekim 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Kanunu Medenisinde vakıf tabiri yerine `tesis’ terimi kullanılmış ve bu terim kullanılarak vakıflara ilişkin düzenlemeler derpiştirilmiştir. Bilahare tesis teriminin tatbikatte yeterince anlaşılamaması ve vakıf teriminin yerine kullanılan tesis teriminin bu işlevi yerine getirememesi ve eleştirilere uğraması neticesinde, 13 Temmuz 1967 tarihinde yürürlüğe giren ve Medeni Kanunun Birinci Kitabının İkinci Babı Üçüncü Faslının Değiştirilmesi, Bu Kanuna Bazı Madde ve Fıkralar Eklenmesi, Bazı Vakıfların Vergi Muafiyetinden Faydalandırılması Hakkındaki 903 Sayılı Kanunla (**)

, tesis terimi kanun metninden çıkarılmış ve yeniden vakıf teriminin kullanılması benimsenmiştir.

(*) Okan SAYDAM-Mustafa EKİCİ, a.g.e., sf. 5.

(**) 24 temmuz 1967 tarih ve 12655 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.