LIFE STYLE

Votka ile Rakı Arasındaki Farklar Nelerdir? Votka mı Rakı mı?

Alkol kültürü gelişmemiş ya da gelişmekte olan herkesin merak ettiği konulardan biri votka ile rakı arasında ne fark vardır? votka ile rakı aynı içki mi? Votkamı daha iyidir yoksa rakı mı daha iyidir şeklinde sorulardır….

Bundan 20-30 sene öncesinde, alkollü içkilerin sadece devlet tarafından üretildiği dönemde rakı şişesi ile votka şişersi birbirine çok benzerdi…..

İkisinin renginin de beyaz olması nedeniyle rakı ve votka birbiriyle sürekli karıştırılmaktadır….

Günümüzde bile rakı ve votka birbirine en çok karıştırılan alkollü içkiler arasındadır…..

rakı votka ile ilgili görsel sonucu

RAKI

Rakı geleneksel bir içkidir. Kökeni Yunanlara/Greklere dayanır….

Sonraki dönemde anadolu coğrafyasıyla ve anadolu halkıyla özdeşleşen eski tarihlerden bugüne önemini yitirmemiş bir içkidir.

İlk olarak osmanlı döneminde üretilmeye başlanmıştır.Günümüzde türkiye üretiminde ilk sıradadır ve almanya amerika çin olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilir.

Rakının ana maddesi üzümdür.Yaş üzüm şaraptan çekilen sumanın anason ile damıtılması sonucu rakı ortaya çıkmaktadır.Suma incir veya üzümün damıtılmasıyla ortaya çıkar.

rakı votka ile ilgili görsel sonucu

Rakı normalde renksizdir ancak su katıldığı zaman gri bir renk alır.Bunun sebebi rakının içindeki alkol oranının 38 derecenin altına düşürülmesidir.Örneğin rakıya su veya soda katıldığı zaman alkol oranı 38 derecenin altına düşer ve anasonun verdiği bir etkiyle gri bir renk alır.

rakı votka ile ilgili görsel sonucu

Rakı alkol oranı %40-45 derecelerdedir.

Rakı eskiden limonata bardağı denilen bu düz silindir bardaklarda (8-10 derece) arasında içilir.Bu bardaklarda içilmesinin özelliği rakı-su dengesi ve içilmesinin daha keyifli olmasıdır.

Rakıya aslan sütü denmesinin sebebi ise osmanlı döneminde aslan kabartmalı kaplarda verilmesi ve su katınca süte benzemesindendir.

rakı votka ile ilgili görsel sonucu

Rakıya farklı ülkelerde farklı isimler verilebilmektedir…

Örneğin yunanistanda,Ouzo (uzo) olarak bilinir…

Sakız Adası mastikası: dünyaca ünlü ve geleneksel
Yunanistan gurur duymak için tek bir ürününü seçecek olsaydı, mastika -veya mastik- ilk etapta en önemli adaylardan biri olurdu. Yüzyıllardır insanlar başarısız bir şekilde de olsa büyülü reçinesini üretmek için mastika ağacını Sakız Adası’nın güneyinden başka bir yerde yetiştirmeye çalışmaktadır.

Her nekadar rakı ile uzo birbirine benzese de, farklı tat ve lezzetleri olduğu ifade edilmektedir….

rakı votka ile ilgili görsel sonucu

VOTKA – VODKA

Adını rusça olan vada(su) kelimesinden almıştır.Bunun nedeni su gibi tat ve kokusu yoktur ve renksizdir.

Votka,iki kez rektefiye edilmiş aktif kömürden süzülmüş ve içilebilecek düzeye dek sulandırılımış saf alkoldür.Votkanın ham maddesi çavdar, buğday ve benzeri tahıl ile patatestir.

Anavatanı olarak Rusya bilinir.Polonya ve finlandiye bilinen diğer meşhur votka üreticileridir.

votka ile ilgili görsel sonucu

İçindeki alkol oranı %35 ile %70 arasında değişir ama standartı %40’dır.Üretilen en sert votka olan sovyet votkasında ise bu oran tam %92’ydi.Ancak artık üretilmemektedir.Günümüzde ise bilinen en sert votkalar: Smirnoff(Rus),finlandia(Finlandiya) ve Stolichnayadır(Rusya).

Votka saf bir alkol olduğundan her tür içecekle karıştırılabilir içilebilir.Bu sizin damak tadınıza kalmış ayran hatta şalgamla bile karıştırabilirsiniz.Ama votka özellikle turunçgillerlede yapılan kokteylere çok iyi gider. Votkanın en güzel beraberliği ise domates suyu ile. Bu nedenle Bloody Mary dünyanın en muhteşem kokteyllerinden bir tanesidir.Votka sek olarakta içilebilir.

votka ile ilgili görsel sonucu

Zaman zaman votkanın enerji içeçekleri ile karıştırılmak suretiyle içildiği yada buna benzer karışımlar yapıldığı duyulmaktadır…

Bu maddeler sonuçta kimyasal maddelerdir ve biribiriyle etkileşime girmesinde nasıl sonuç çıkaracağını iyi bilmek gerekir ayrıca vücutta da beklenmeyen etkiler yaratabilmektedir…

Bu noktada yapılan kokteyl ya da karışımların teknik bilgiye sahip olmadan yapılması yada son derece dikkatli olunması gerekir….

votka ile ilgili görsel sonucu

En çabuk sarhoş eden içkinin başında votka gelir.Rakı,viski,gin gibi yüksek cl’li çabuk sarhoş eden diğer içkilerden farkı: Votkalar hızlı içilen ve kendini içeren içkidirler.Bu yüzden farkında olmadan çok çabuk sarhoş olunabilir.

Votka soğuk olarak long uzun bardaklarda içilir.Sek olarak içilecekse shut bardaklar kullanılır.

Votka içilmesinin cinsel hayatı olumsuz etkisi olduğu yönünde söylentiler mevcuttur….

Eğer kafanızı kaldıramayacak kadar içerseniz hangi içkiyi için, bu cinsel bakımdan zarardır….

Her şey tadında güzeldir…

votka ile ilgili görsel sonucu

Rakı mı Votka mı?

İki içkinin de içim yerleri ve şekilleri farklıdır….Rakı suyla karıştırılarak içilmesi gerekir…Vokta ise sek ya da kokteyl yapılarak içilebilir…

votka ile ilgili görsel sonucu

Rakı içimi zaman ister….yani belli bir içim kültürü şekli vardır….Votka ayak üstü içilebilir….

Rakı içerken yanında balık, peynir, kavun, et ürünleri yenilmektedir…

Votka içerken bu tür şeyler yemeye gerek yoktur…Kısacası votkanın içimi rakıya göre daha pratik ve kolaydır…

Fakat alkol alımını uzun bir süreye ve farklı yiyeceklere dayandırıyorsanız rakı içmek cazip gelebilir….

Vurgulanması gereken önemli noktalardan birisi alkol tüketiminin sağlığınıza zarar verecek şekilde yapmamanız tavsiye edilemekte ve her şeyi tadında yapmanın güzelliği her zaman ön planda tutulmalıdır….

votka ile ilgili görsel sonucu

Evde Rakı Yapımı Evde Votka Yapımı

Alkol fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bir kısım vatandaşımız rakısını evde yapmayı düşünmekte ve bu amaçla hazır alkol alarak ya da alkolü de kendisi imal ederek rakı yapımına gidilmektedir…

Alkol, rakı votka vs. keyif verici maddelerdir lakin yanlış kullanım ya da imalat sürecinde önemli sağlık sorunlarına neden olabilirmektedir…

Bu çerçevede resmi kurumlardan yetkilendirilmemiş, gerekli teknik bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından üretilmesinin son derece sakıncalı olduğunu tekrar ifade etmekte yarar bulunmaktadır….

votka ile ilgili görsel sonucu

Görüş ve önerilerinizi yorum kısmına üye olmadan yazabilirsiniz….

kaynak:bymutu.blogspot.com

One thought on “Votka ile Rakı Arasındaki Farklar Nelerdir? Votka mı Rakı mı?

  • Meçhul

    Açıklayıcı olmuş teşekkürler.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.