İşçiKARİYER

Ücret Bünyesi Nedir? Ücret Farklıları Nelerdir?

Ücretlerin Bünyesi:

Fiili iş piyasalarında aynı iş için kıdem, bilgi, öğrenim düzeyi, kamu-özel kesim olması, vasıf farkı gibi faktörlerin etkisiyle farklı ücret ödemelerine rastlanılmaktadır.

Fiili iş piyasalarında görülen ücret farklılıklarını beş gruba ayırmak mümkündür. (23)

-Şahıslar arası ücret farklılıkları: Verimleri aynı olan ve aynı işi yapan şahısların çeşitli özel sebeplerle (cinsiyet farkı, ırk, renk, akrabalık, dostluk gibi) farklı ücret alması halidir.

-İşletmeler Arası Ücret Farklılıkları: Aynı iş piyasasında, aynı iş kolunda, aynı konu ile uğraşan, müesseselerde farklı ücret sistemlerinin uygulanması gibi sebeplerle ücretlerin farklılık arzetmeridir.

-Coğrafi Ücret Farklılıkları: Bir ülkenin çeşitli bölgelerinde ödenen ücretlerin iktisadi, sosyal, demografik ve hatta siyasi nedenlerle farklı olması halidir.

-Vasıf Ayrılıklarından Doğan Ücret  Farkları:Emek sahibinin farklı vasıf seviyelerinde olmasından doğan ücret farklarıdır.

-İşkolları  (Sanayi) Arasındaki Ücret Farkları:Çeşitli sanayi ve işkolları arasında cari olan farklı ücret seviyelerini ifade etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.