Şahıs Firması Devrinde Kıdem Tazminatı Uygulaması

Üstatlar Merhaba,
Ben meslekte yeniyim bir akrabamız soru sordu sizden yardım bekliyorum.
Akrabam bir işyerinde 2012 den beri çalışıyor.İşyeri .İşyeri sahibi dükkanı eniştesine devrediyor.Şimdi bu işçiler kıdem tazminatlarını alabilirler mi? Böyle bi hakları var mı?
Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

-İşyerinin devri halinde mevcut iş sözleşmesi sona ermeyecek ise ödenmez.

-Yani şimdi belirsiz süreli iş sözleşmesi yapılmış şimdi devir alan kişi yeni bir dosyası açacak bu işçileri yeni dosyadan sigortalı gösterecek bu işçilerin kıdem hakkını 2012 den koruyon bir kanun var mı adam iki gün sonra işten çıkarırken 2016 tarihli işe girişi baz alırsa?

-ŞÖYLE OLACAK İŞYERİ DEVİR İLE SGK DEVİR DOSYASI AÇARSA KIDEM TAZMİNATLARINI ENİŞTE ÖDEYECEK.DEVİR OLMAYIP KAPAMA AÇMA ŞEKLİNDE OLURSA KAYYINBİRADER TAZMİNATI ÖDEYECEK

-Şahıs firmaları şirketler gibi devir edilemez. Şahıs firmasını satan kişi dairesine kapanış verir, firmayı yeni alan ise açılış verir. İş kanununa göre işin bitimi için gerekli şart oluşmuştur. Kapanan şahıs firması işçileri için yeni bir iş sözleşmesi yapılması lazım. Ayrıca şahıs firmalarında borçtan, kişinin mal varlığı ile sınırsız sorumlu olduğu düşünülürse borç devirde mümkün olmamaktadır. Yâni işçiler kıdem tazminatlarını eski iş verenden alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.