Sektör AnaliziYATIRIM&FİNANS

Reklamlara İlşkin Son Düzenlemeler

Reklam

Reklamlarla Sahteciliğe Son….Reklamlara İlşkin Son Düzenlemeler
Reklamlara ilişkin son düzenlemeler kamufinans.com da….

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, Reklam Yönetmeliği’ni tüketici mağduriyetini önleyecek biçimde sil baştan düzenliyor.

Bakanlığın hazırladığı “Ticari Reklamlar ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmelik Taslağı” na göre öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle:

Ortalamaya göre reklam

Habertürk’ün haberine göre; reklamcılık sektörü için ‘ortalama tüketici’ kavramı getiriliyor. Reklamlar, makul düzeyde bilgiye sahip olan ‘ortalama tüketici’nin algı düzeyinde olacak ve tüketiciyi yanıltmayacak.

Bilinçaltı yasak

İzleyenlerin fark edemeyeceği biçimde bilinçaltında algılanan reklamlar yapılamayacak.

Dini hassasiyet

Reklamı yapılan malın içeriğinde, toplumun genel dini hassasiyetlerine aykırı bir bileşen varsa, bu durum reklamda açıkça belirtilecek. Örneğin, alkol olan bir tonik ya da domuz yağı kullanılan bir ruj satılıyorsa, bu unsurlar belirtilecek.

‘Son 5 ürün’ aldatmacası bitti

Özellikle tele-alışveriş kanallarında uygulanan ‘tek seferlik fiyat’, ‘ilk kez’, ‘sadece şimdi’, ‘satıldı, satılacak’, ‘sınırlı satış’ ‘son 5 ürün’ gibi vatandaşı zorla satın almaya yönlendiren ifadeler kullanılamayacak.

‘Falcı’ kartviziti yasak

Falcı, medyum ya da astrologların reklamı yapılamayacak. Kafelerde kullanılan tabelalar, broşürler, ilanlar ile ‘Falcı X’ diye basılan kartvizitler yasak olacak.

Doktor ürün tanıtamayacak

Reklamlarda doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar, bir ürün ve hizmete yönelik sağlık beyanında bulunan tanıtımlar yapamayacak. Bir diş hekimi, diş macunu reklamında ‘Dişinizi fırçalayın’ diyebilecek ancak ‘X macunu ile fırçalayın’ diyemeyecek.,

İndirim aldatmacası yapılamayacak

‘Yüzde 70’e varan indirim’ gibi tüketiciyi yanıltıcı kampanyalar yapılamayacak.

Altyazılar daha yavaş geçecek

Reklamlardaki dipnot ve altyazılar, daha yavaş geçecek. Altyazılar, kelime başına 0.25 saniye ekranda kalacak ve saniye başına 4 kelime akacak.

Gurmeler mekan tarifi yapamayacak

Özellikle gurme programlarında görülen, bir ürünün denenerek anlatıldığı yayınlarda, isim, marka, logo ya da diğer ayırt edici tariflere yer verilemeyecek.

Banka reklamları

Bankaların vadeli hesaplara yönelik reklamlarında, faiz tutarı ve vade sonunda elde edilecek toplam tutar net olarak verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.