Devlet MemuruGÜNCEL HABERLERKARİYER

Nakdi Ücret Nedir? Ayni Ücret Nedir?

Nakti Ücret ve Ayni Ücret:

Ödeme türüne göre ücretler nakti (parasal) ve ayni (mal olarak) olmak üzere ikiye ayrılır.

Nakdi ücret: Yukarıda açıklandığı gibi ücretin cari memleket parasıyla ifade edilebilen değeridir.

Nakdi ücretler ülke parasıyla ödenir. Ayni ücret ise mal ve hizmet olarak ödenir.

Ayni ücret kavramı: İşçinin hizmetinin karşılığı olarak kendisine paradan başka ücret yerine geçmek üzere sağlanan her türlü maddi kıymetleri veya menfaatleri kapsamaktadır. Ayni ücret genellikle haftalık veya aylık olarak hesaplanan sabit bir garanti ücretine ilave edilen maddi kıymetler veya sağlanan menfaatler şeklinde bunu tamamlayıcı mahiyette verildiği gibi, müstakil bir ücret şeklinde de kararlaştırılabilmektedir. (8)

Mal ve hizmet şeklinde ücret ödemesine artık rastlanmamaktadır.Nitekim 1475 sayılı İş Kanunun 26.maddesinde “işçi ücretleri Türk Parası ile en geç ayda bir ödenir.” hükmü ile nakti ücret ödemesinden bahsedilmektedir. Bununla beraber giyecek yardımı, lojman, servis aracı temini, yemek temini vb.ayni değerler,  nakti ücretin yanı sıra çalışanlara temin edilen ayni değerlerdir.

Ayni ücretin çalışan açısından söylenebilecek tek faydası sözleşmeyle daha önceden belirlenmiş miktarının, hızlı enflasyondan etkilenmemesidir. Enflasyon hızının yüksek olduğu devrelerde ücret mal olarak daha önceden belirlendiğinde, enflasyonla birlikte ücret dolaylı olarak artmış olmaktadır. Çünkü malın fiyatı yükselmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.