Devlet MemuruGÜNCEL HABERLERKARİYER

Maaş Nedir? Maaş Türleri Nelerdir?

dolar-1

Maaş Kavramı ve Tanımı:
Maaş; devletin esas kadrosunda çalıştırdığı memurlara hizmetlerinin bedeli olarak her ay ödediği paradır.
Aylık ya da maaş deyimi; memurlara hizmetleri karşılığında ödenmekte olan parayı ifade eder. Ücret deyimi ise daha çok işçilere ve özel kesimde çalışanlara ödenen paranın karşılığı olarak kullanılır.
Ücret ile maaş arasındaki bu terim ayrılığına Avrupa’ dada rastlanmaktadır. Örneğin İngiltere’ de wage kelimesi ücreti, salary kelimesi ise maaşı ifade etmekte kullanılmaktadır.
Esasen ücret, maaş veya ücret gelirleri birbiriyle aynı anlama gelip, genellikle çalışanın işinden sağladığı toplam kazançlardır. Diğer bir ifadeyle ücret (maaş) çalışanın üretimden aldığı pay yada üretime yaptığı katkıdan dolayı sağladığı menfaatlerdir.
Ücret ve maaş, birer tahakkuk toplamıdır. Tahakkuk bir istihkakın kanuni mevzuat dahilinde zam ve kesintilerin hesaplanarak ödenecek miktarın hesaplanmasıdır. Böylece tahakkuk edecek miktar ücret veya maaş adı altında emek sahibine ödenmektedir.
Maaş teorik bakımdan aslında bir ücrettir. Yani maaş ve ücret arsında teorik açıdan fark yoktur. Ancak maaşlar genellikle çalışmadan aybaşında aylık olarak ödenir, ücret ise çalıştıktan sonra ay sonunda ödenir.

Maaşın Türleri:
– Şahıs bakımından maaş: İstihkak sahiplerine kamu hizmeti ifa ettikleri sürece sağlanan menfaatlerin tamamını ifade eder.
– Zaman bakımından maaş: Memurun görevle ilgisinin kesilmesi halinde emekli maaşı gibi muhtelif adlarla sağlanan menfaatlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.