Devlet MemuruDevlet Personel Başkanlığı

KPSS ile Yerleştirilen Memurların Yerleştirildikleri Seviyelerde Diplomalarını Kuruma Teslim Etmeleri Gerektiği

Memur-11

KPSS ile yerleştirilen memurların yerleştirildikleri seviyelerde diplomalarını kuruma teslim etmeleri gerektiği

KategoriKPSS
Kanun / Madde(ler)657 / 50
Tarih05/04/2011
Kaynak32 sayılı bülten 36. sayfa
ÖzetYapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşen adayların sınava girdiği öğrenim düzeyinden alınmış diplomayı yerleştirildiği kuruma ibraz etmesi gerektiği hk.
KPSS?ye girdikten sonra öğrenim düzeyi yükselen adayların merkezi yerleştirmeler ile yerleştirilmeleri durumunda atama evrakları ile beraber hangi öğrenim düzeyine ait diplomayı kurumlarına ibraz etmeleri hususunda bilgi talep edilen ilgi dilekçe incelenmiştir. Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS); memur alımlarında kayırmacılığın önüne geçilmesi ve objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavıdır. Bu sınava girecek adaylar arasında haksız rekabete sebebiyet verilmemesi için, sınava ve müteakip yerleştirme işlemlerine adayların son öğrenim düzeylerinden başvurmaları gerekmektedir. Diğer taraftan, 18.03.1989 tarihli ve 20112 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ?Lisans Öğrenimlerini Tamamlamayan veya Tamamlayamayanların Ön Lisans Diploması Almaları Veya Meslek Yüksekokullarına İntibakları Hakkında Yönetmelik?in Önlisans Diploması Alma İlkeleri başlıklı 3 üncü maddesinde ?Türk Ceza Kanununun ikinci kitabının birinci babında yer alan, Devletin şahsiyetine karşı işlediği cürümler sebebiyle hüküm giyenler ile disiplin cezası alarak yükseköğretim kurumlarından uzaklaştırılanlar hariç olmak üzere, 2547 sayılı Kanun hükümleri uyarınca bir lisans programının en az ilk dört yarı yılının bütün derslerinden başarılı olanlara önlisans diploması verilir. Önlisans diploması almak için yapılacak başvurular herhangi bir süre ile sınırlı değildir.? hükmü bulunmaktadır. Bununla birlikte, KPSS ve Tercih Kılavuzlarında da ifade edildiği üzere, adayların sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadro veya pozisyonlardan tercih yapmaları ve tercih edecekleri kadro ve pozisyonların karşısındaki başvuru şartları arasında yer alan tüm belgelere, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibariyle sahip olmaları gerekmektedir. Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşmeniz halinde sınava girdiğiniz öğrenim düzeyinden alınmış diplomayı yerleştirildiğiniz kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.