Devlet MuhasebesiMALİYE MEVZUATI

Kişilerden Alacaklar Hesabına İlişkin Muhasebe Kayıtları-1

muhasebe-4

KİŞİLERDEN ALACAKLAR HESABINA İLİŞKİN KAYITLAR-1
Bütçe alacakları ve kurum alacakları dışındaki alacaklar “140-Kişilerden Alacaklar Hesabı”nda izlenecektir. Bu ifadeden, bütçe alacakları ve kurum alacakları yardımcı hesap grubundaki alacaklar içerisinde değerlendirilemeyen tüm alacakların kişilerden alacaklar hesabına kaydedileceği anlaşılmalıdır. Kişilerden Alacaklar Hesabının muamelat kısmında Mülga Devlet Muhasebesi Yönetmeliğine göre çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Hesaba alınacak tutarlarda değişiklikler vardır. Ayrıca, hesaba alınmayacak tutarlar belirtilmemiştir.
Kişilerden alacaklar hesabına kaydedilen tüm tutarlar için ayrı ayrı alacak izleme dosyaları açılacaktır. Bu dosyalara, alacağın hesaplara alındığı mali yıl ile bu rakamlardan sonra gelmek üzere mali yıl başında birden başlayarak verilen rakamlardan oluşan bir alacak sıra numarası verilecektir.
Kişilerden alacaklar hesabında kayıtlı alacakların rızaen tahsili esastır. Rızaen tahsil edilemeyen alacaklar, özel kanunlarında yazılı hükümlere göre veya takas suretiyle ya da icra yoluyla tahsil edilir.
Kişilerden Alacaklar Hesabının kullanımında en sık görülen hata, ayrıntı kodlarının doğru kullanılamaması ve bunun sonucu olarak hesabın doğru kapatılamamasıdır.
Kişilerden Alacaklar Hesabına ait karşılaşılabilecek işlemler genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri için aşağıda özetlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.