KARİYERÖğretmen

Ek Ders Ücreti ve Sınav Ücreti Kimlere Verilir?

Business people shaking hands after successful negotiations

EK DERS ÜCRETİ VE SINAV ÜCRETİ

 

-657 (15.5.1975-1897/1 Kanunla değişik) Md.89

-657 (3.7.1970-1327/65 Kanunla değişik- 03.04.1998 tarih ve 4359/1 md. değişik) Md.176

-01.06.1992 gün ve 21245 sayılı Resmi Gazete 3803 S.K.Md.1 ve 2)

Ders Görevi:Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve Akademi (Askeri akademiler dahil) okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ticaret ile ek ders görevi verilebilir.

-Ücretle  okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususlar ilgili Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile tespit olunur.

-Kendilerine ders görevi verilenlere ders veya konferans saati başına ödenecek ücret her yıl Bütçe Kanunlarında gösterilir.

Ek ders ücreti miktarı : Kendilerine ders görevi verilenlere ders saat ücreti:

Gündüz öğretimi için =100

Gece öğretimi için     =110

Gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ödenir.

-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumlarında, kadrosuz olarak ders ücreti karşılığı görev verilen usta öğreticilerle özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilere yukarıda belirtilen miktarın %50 fazlası ödenir. Kurumların eleman yetiştirmek üzere açtıkları mesleki okullarda, eğitim merkezlerinden, kurs, seminer ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinde ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun Hükümlerine göre, öğretmen ve diğer memurlara ise gece ücreti üzerinden ders ücreti ödenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.