Dernek&VakıfİDARE HUKUKU

Derneklerin Valiliklerce Faaliyetten Alıkonulması

mevzuat-1

Derneklerin Valiliklerce Faaliyetten Alıkonulması

“Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğün, milli güvenliğin, milli egemenliğin kamu düzeninin, genel ahlâkın veya başkalarının hak ve hürriyetlerinin korun­ması veya suçların önlenmesi bakımından gecikmesinde sakınca bulunması şartı ile ilgili valiliğin gerekçeli kararı ile dernekler faaliyetten alıkonulabilir. Bu karar derneklerin şubeleri için de geçerlidir. Bir derneğin yalnız şubesi için alınan faaliyetten alıkonulma kararı sadece bu şube için uygulanır, şubenin bağlı olduğu derneği etkilemez.

Faaliyetten alıkonulma kararı suç teşkil eden fiiller sebebi ile alınmış ise ilgili valilikçe düzenlenen dosyanın bir sureti en kısa zamanda Cumhuriyet savcılığına verilir.

Faaliyetten alıkonulmak suçlular hakkında takipsizlik veya beraat kararı verilinceye veya idari yargı tarafından aksine karar verilinceye veya valilikçe faaliyetten alıkonul­ma kararı geri alınıncaya kadar geçerlidir. Ancak yargı yoluna başvurulmaması halinde bu süre üç ayı geçemez.

Faaliyetten alıkonulan dernek şubesi yerine faaliyet­ten alıkonulma kararının geçerliliği süresinde o yerde der­neğin başka bir şubesi açılamaz.

Faaliyetten alıkonulan derneklerin maddi ve hukuki varlıklarının korunması için mahalli sulh mahkemesince kayyım tayin edilir.” (Dernekler Kanunu m.54)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.