Teftiş/Denetim Teknikleri

Evrakta Sahtekarlık Suçunun İçtimaı

ihale-5

Evrakta Sahtekarlık Suçunun İçtimaı
Evrakta sahtekarlık suçları, başka fiillerle birlikte olmaksızın tek başlarına işlenildiğinde bir sorunla karşılaşılmaz. Faile yalnızca evrakta sahtekarlık suçundan dolayı ceza verilir. Ancak sahte evrak düzenlenmesinin yanısıra başka fiiller de gerçekleştirilmişse o takdirde ortada tek bir suçun mu yoksa evrakta sahtekarlık suçunun yanısıra başka suçların da oluşup oluşmadığının çözümü gerekir.

TCK. nun 78 inci maddesine göre “Bir kimse bir suçu işlemek veya vuku bulmuş bir suçu gizlemek için bir suç işlediği veyahut o suç vesilesi ile kanunda suç teşkil eden diğer bir fiil daha irtikap eylediği takdirde mezkur fiiller kanunen o suçu tertip eden anasırdan veya suçun esbabı müşeddidesinden sayılmazsa o kimse hakkında evvelki maddelerin müstemil olduğu hükümlere göre ceza tertip olunur.”

Resmi evrakta sahtekarlık suçu evrakın tanzimi ile oluşur. Bu itibarla prensip olarak sahte evrakın tanziminden sonra işlenecek olan suçlar müstakil birer suç teşkil edeceklerdir. Ancak sahte belgenin tanziminden sonra işlenen fiillerde sahtekarlık suçu, işlenen ikinci suçun unsuru ya da ağırlaştırıcı bir nedenini teşkil edebilir. Bu takdirde artık sahtecilik suçundan değil, fakat vücuda gelen diğer suçtan sorumluluk ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.