Tuz Gölü Kirli mi?

GÖLÜ
Aşağıdaki bilgiler maalesef doğru.

Sonra; Türkiye neden kanserden kırılıyor..’ diye soruyoruz…! ?

Tuz Golü, Van Gölü’nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür… Uzunluğu 80 km olan ’nün genişliği 48 kilometreyi bulur… Geniş bir alanı kapsamasına karşılık çok sığ bir göldür…

Dünyanın en tuzlu göllerinden biridir… Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmek! tedir.. . Gölün bu özelliğini değerlendirerek tuz elde etmek amacıyla kıyılarında çok sayıda kurulmuştur..Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye’nin gereksinimi olan tuzun büyük bölümünü karşılamaktadır. .

Türkiye’nin oldukça kurak bir yerinde yer alması nedeni ile bu sığ bölgelerde çok yoğun bir şekilde buharlaşma görülür. Doğu kısmındaki körfez dışında tümüyle kuruyan Gölün tabanında, kalınlığı yer yer 30 cm.’yi bulan mevsimlik bir tuz katmanı oluşmaktadır.

Tuz Gölü’nün en derin yeri sadece 2 m.’dir. Öteki kesimlerin derinliği sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir. Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi’ ile Melendiz çayı’dır.

Coğrafya bilgileri aynen böyle diyor.

Coğrafya bilgilerine girmemiş acı gerçek ise şudur:
Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu ’nın şehir kanalizasyonudur.

Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu doğrultu üzerinden maalesef herhangi bir arıtmaya tabi tutulmadan doğrudan Tuz Gölü’ne akıtılmaktadır.

Bir milyonu gecen şehir nüfusunun sanayi artıklarını da taşıyan şehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.

Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasına fırsat vermemek için her sorumlu vatandaşın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği inancı ile bu mesajı ulaşabileceğimiz her kişiye gönderelim ve ilgilileri göreve davet edelim.

Yoksa hepimizin yemeğinde Konya’lıların katkısı olmaya devam edecek.’

Kaynak : https://resistancehonorable.blogspot.com.tr/2017/05/kanserden-krlyoruz-peki-neden-okuyun.html

İlgili haberler:
http://www.milliyet.com.tr/tuz-golu-ne-4-yildir-kanalizasyon-gundem-2006990/
http://www.yeniasir.com.tr/yazarlar/erkin_usman/2011/10/01/konya-kanalizasyonu-sofralara-geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.