Süt Parası Nedir? Süt Parası Kimlere Verilir?

1 Ocak 2017 itibarıyla doğan çocuklar için 133 TL ödemeleri başladı. Devletten süt parası almak isteyenler merakla araştırmalara başladı. İşte süt parası almak için şartlar.

Çocuğu olan veya çocuk düşünen ebeveynlerin merak ettiği konulardan birisi, çocuk için devletten ne kadar yardım alınacağı konusudur. Bu yardımlar arasında de (süt parası) bulunuyor. İlk olarak 2008 yılında başlanan süt parası ödeneği her sene artarak devam ediyor.

1 Ocak 2017 itibarıyla doğan çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme yardımı olarak 133 TL ödeniyor. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkün.

EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe veriliyor.

Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeniyor.

ŞARTLARI NELER?

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için;

-Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

-Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması

-Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması şartı bulunuyor.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılıyor.

BAŞVURU BELGELERİ

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların bulundukları yerdeki il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekiyor. Müracaatta talep dilekçesi ve doğum raporu isteniyor.

Kaynak: Posta Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.