Bütçe MevzuatıKamu Mali Yönetim

Stratejik Plan Nedir?

muhasebe-25

STRATEJİ KAVRAMI

Strateji  kavramı,  Türk  Dil  Kurumu  Türkçe  sözlüğünde,  önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yol olarak açıklanmıştır.

Strateji kavramı belirlenen hedeflere ulaşmak için, temel amaçlar, gayeler veya hedefler ve önemli politikalar, planlar bütünüdür. Strateji gelecekle  ilgilidir.  Günümüzde  özel  kesim  açısından  bakıldığında  iyi yönetişim ilkeleri başarılı bir şekilde uygulanmakta ve stratejik yönetim kavramı da yeni uygulamalar kapsamında ortaya çıkmaktadır. Özel kesim işletmeleri açısından bakıldığında stratejik yönetimin en genel tanımı bir işletmenin hedef ve amaçlarını tanımlayarak bu amaçlara ulaşabilmek için gereken  kaynaklarını  bu  yönde  kullanmasıdır  ve  stratejik  yönetim,  bir işletmenin uzun dönemli performansını tanımlayan yönetsel kararların ve faaliyetlerin  uygulanmasıdır.

Bunlar,  çevresel  izleme,  strateji  oluşturma (stratejik ya da uzun dönemli planlama) strateji araçlarını değerlendirme ve kontrolü içermektedir. Stratejik yönetim çalışmaları bu nedenle işletmenin güçlü  ve  zayıf  yönlerini  açığa  çıkaran  çevredeki  fırsat  ve  tehditlerin değerlendirilmesi ve izlenmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Strateji kamu kuruluşları açısından işbölümündeki yerini ve halka yönelik  hizmetini  iyileştirmek  ya  da  diğer  kuruluşların  üretkenlik  ve verimlilik  düzeyine  göre  geri  kalmamak,  etkin  olmak,  iyi  durumun sürekliliğini sağlamak ve oransal olarak üstünlük sağlamak amaçlarını da içermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.