Sektör AnaliziYATIRIM&FİNANS

Parsel Sorgulama Nedir? Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

muhasebe-4

Parseli, imar yasalarına göre sınırlanmış arazi parçası olarak tanımlayabiliriz. Parsel alanın bir veya birden fazla sahibi olabilir. Parsellerin sahibi bir şahıs olabileceği gibi, kuruluş, devlet ya da vakıf gibi organlar da olabilir.

Emlak ve İnşaat piyasası ile ilgili çalışma yapan her türlü arsa arazi sahipleri, alım satımı ile uğraşanlar, aracılılık hizmeti verenler, yatırımcılar, müteahhitler ve bu konudaki hesaplama işleriyle uğraşanlar parsel sorgulama işlemi sayesinde parselin kime ait olduğunu sorgulayabilirler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sistemi üzerinden istediğiniz parsel sorgulama işlemi ile harita üzerindeki yerini görebilirsiniz.

Devletin birçok hizmetini elektronik ortam üzerinden sunması ile birlikte parsel sorgulama işlemi de kolay ve hızlı bir şekilde bir şekilde yapılabilmektedir. Parsel sorgulama işleminizi “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Ekranı” sayesinde güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Parsel sorgulama işlemi için herhangi bir şifreye ihtiyacınız olmayacaktır. Sisteme üye olmanıza bile gerek kalmadan işleminizi yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işleminiz için ilk olarak yazının sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sekmede sorgu tipinizi seçiniz. Yani sorgunuzun idari sorgu ve coğrafi sorgu olarak tercih ediniz. Ardından sorgulamak istediğiniz parselin hangi ilde olduğunu belirtiniz.

parselsorgulama

Ardından ile bağlı olan ilçeyi belirtiniz.

parsel

Mahalle veya köyü belirtiniz.

parsell

Ada durumunu bildiriniz.

parsel2

Son olarak parseli seçiniz.

parsel3

Tüm bu işlemleri belirttiğimiz sıraya göre bildirmeniz gerekmektedir. Sistem parsel sorgulama işleminiz de hizmeti bu şekilde sunmaktadır. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız.

parsel4

Parsel sorgulama işleminizi tamamlamış bulunmaktasınız. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

bayan-25

Parsel Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

kaynak:sorgulama.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.