GENEL HUKUKGÜNCEL HABERLERMahkeme Usul Kanunları

Mahkeme Harç Reddiyatı Nedir? Mahkeme Masraf Reddiyatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bütçe-6

HARÇ / MASRAF REDDİYAT HESAPLAMA VE REDDİYAT İŞLEMLERİ

Reddiyat

Davadaki masrafları karşılamak için tarafların önceden yatırdığı gider avanslarından para çekme işlemine reddiyat denir.

Başka bir ifadeyle dosyada bulunan paranın ödenmesidir.

Bu davacıya da olsa reddiyattır, posta vb. masrafları için memura da yapılsa reddiyattır.

İşleyen yürüyen mahkeme dosyasında davacıya ödeme yapılmaz kesinleştikten sonra artan bir para varsa davacıya iade edilir buda reddiyattır.

Harç/Masraf Reddiyat Hesaplama ve Reddiyat Aşamaları

Reddiyat makbuzu, kasa hesabına işlenen paraların ilgililerine ödenmesi sırasında düzenlenen bir makbuzdur. Reddiyat makbuzunda; Makbuz tarihi, mahkeme adı, dosya numarası, makbuzun seri ve sıra numarası, tahsilat makbuzunun numarası, reddedilen paraların rakam ve yazı ile belirtilen miktarı, ödeme yapılanın adı soyadı ve imzası, ödemeyi yapan memurun sicili, imzası ve mührü sütunları bulunur.

Belge 2.1: Reddiyat Makbuzu Tahsilât makbuzundan farklı olarak kasadan para çıktığından bu paranın gerçekte muhatabına verilip verilmediği zamanla sorun teşkil edebilmektedir.

Bu nedenle UYAP öncesi kesilen reddiyat makbuzlarında, vezne yetkilisinden reddiyat makbuzunda gösterilen miktardaki parayı aldığına dair ilgilinin adı, soyadı ve imzası bulunmaktaydı.

Listeye bağlı olarak topluca ödeme yapılaması gereken paralar, on ve daha fazla dosyayı ilgilendirdiği takdirde, toplam miktar için tek reddiyat makbuzu kesilebilir. UYAP vezne ana ekranından Toplu Harç/Masraf Tahsilâtı menüsünden, toplu reddiyat makbuzu kaydına olanak vermektedir.

UYAP sisteminde emanet paralar ile ilgili tahsilat ve reddiyat makbuzları iki şekilde kayıt görür; birincisi vezne yetkilisi tahakkuk eden tahsilat miktarı ile ödemesi yapılacak reddiyat miktarını mahkemenin ara kararı doğrultusunda doğrudan kayıt yapabilir. Bu tür uygulamaya daha çok bütün işlerin bir mahkemeler kaleminden ve bir yazı işleri müdürü tarafından yürütüldüğü küçük ölçekli adliyelerde rastlanmaktadır.

İkinci olarak; mahkemenin ara kararı gereği tahakkuk eden tahsilat veya ödenmesi gereken reddiyat miktarı ilgili mahkemenin yazı işleri müdürü veya zabıt kâtibi tarafından UYAP ekranına işlenir. İşlenen bu bilgiler vezne ekranına otomasyon yoluyla düşer, imzalı kayıt çıktısı ilgilisine (vezneye para yatıracak veya vezne tarafından kendisine para ödenecek kişi) verilerek vezneye gönderilir. Vezne yetkilisi ibraz edilen belgeyi alarak ekranındaki Reddiyat ve İade Tahsilatı menüsüne girerek UYAP üzerinden gönderilen kayda ulaşır (Mahkemenin gönderdiği kayıt vezne tarafından onaylanmadığı sürece kasa hesabına işlenmez.) vezne hesabına kaydını yapar ve makbuz suretlerini ilgilisine verir.

One thought on “Mahkeme Harç Reddiyatı Nedir? Mahkeme Masraf Reddiyatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

  • Anonim

    merhabalar eski eşime nafaka arttirım davası açtım mahkeme gününe daha var.uyaptan evraklara baktığımda MAHKEME HARÇ REDDİYATI diye bir makbuz var. bu mKBUZDA BİR MİKTAR PARA YAZILI BU PARAYI BENMİ ALIYORUM ANLAYAMADIM.DAVAYI AÇAN BENİM

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.