Şirket FinansYATIRIM&FİNANS

Kurum Kültürü Sıralaması

2011 yılında , 36 işletmenin katılımıyla yapılan Kurum kültürü araştırması sonuçları genel bir fikir verebilir.

İşletmelerin mevut kurum kültürü sıralamaları , Güç, Rol, Başarı ve Destek kültürü olarak sıralanmaktadır. Aynı araştırmada tercih edilen kültür sıralamaları Başarı, Rol, Destek ve Güç kültürü olarak değişmektedir.

Kurum Kültürü , dört kültürün karışımından oluşmakla birlikte ağırlıklı kültür kurumun değerler, iş yapma tarzı ve başarısını etkileyen önemli bir unsurdur.

Örneğin ; Başarı ve Destek kültürü ağırlıklı olması gereken bir eğitim kurumunda Güç ve Rol kültürünün öne çıkması farklı sonuçlara neden olucaktır.

Ya da hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede Başarı ve Rol Kültürü ağırlığının Güç ve Rol Kültürü olarak değiştiğini düşünürsek işletmenin iş sonuçları da olumsuz etkilenecektir.

Sonuç olarak ,Kurum Kültürünün önemi göz ardı edilmeden , kurumun faaliyet alanı, vizyon ve değerleri ile birlikte ele alınmalı, yöneticiler ve çalışanlar sürece dahil edilmelidir.

1)     T. Janz. İşletme Kültürünün Yoğun bir Ölçümünün Güvenilirliği, Yapısı ve Kriterlerinin Geçerliliği. Calgary, Canada: İnsan Çalışma Sistemleri, Inc.

2)     T.J. Peters & R.H. Waterman,Jr. Üstünlük Arayışında: Amerika’nın En İyi Yönetilen Firmalarından Dersler. New York: Harper & Row.

3)    B.Ümit Öztürk, Yüksek Lisans tez çalışması (Kurucu Davranış Kalıpları ve İşletme Kültürüne etkileri) İ.Ü. 2011

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.