GENEL HUKUKİcra İflas Hukuku

İflasın Ertelenmesi Nedir?

bayan-59

İflasın Ertelenmesinin Bir Hadise Olduğu

Bu görüşü savunanlara göre İflasın ertelenmesine ilişkin olarak mahkemeye yapılacak müracaat aslında iflas davasına eklenmiş ve iflasın içinde yer alan bir hadisedir. Hadise ise; Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunun Bekletici sorun başlıklı Madde 165- (1)” Bir davada hüküm verilebilmesi, başka bir davaya, idari makamın tespitine yahut dava konusuyla ilgili bir hukuki ilişkinin mevcut olup olmadığına kısmen veya tamamen bağlı ise mahkemece o davanın sonuçlanmasına veya idari makamın kararına kadar yargılama bekletilebilir.
(2) Bir davanın incelenmesi ve sonuçlandırılması başka bir davanın veya idari makamın çözümüne bağlı ise mahkeme, ilgili tarafa görevli mahkemeye veya idari makama başvurması için uygun bir süre verir. Bu süre içinde görevli mahkemeye veya idari makama başvurulmadığı takdirde, ilgili taraf bu husustaki iddiasından vazgeçmiş sayılarak esas dava hakkında karar verilir.”

Madde gerekçesinde “Bir davanın görülmesi sırasında ortaya çıkan ve bu davanın incelenebilmesi veya sonuçlandırılabilmesi için, mahkemenin görevi dı

şında kalması sebebiyle, görevli yargılama makamınca çözümlenmesine kadar beklenilmesi gereken sorunlar[1] olarak tanımlanmıştır. Görülmekte olan bir davada karar verilebilmesi için davanın görülmesi sırasında başkaca bir idari makamın kararına veya başka bir davanın sonucuna göre karar verilmesidir. Oysa iflasın ertelenmesi davalarında iflas kararının verilebilmesinin koşulu iflasın ertelenmesi ön koşul değildir. Bu nedenle iflasın ertelenmesi davaları hukuki hadise olarak değerlendirmek mümkün değildir.

[1] Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanun Madde Gerekçeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.