Adli Tatil Nedir? Adli Tatil Ne Zaman Başlıyor (2020)

Nedir?

Adli tatil yargı mercilerinin çalışmaması, davaların görülmemesi anlamını taşımaktadır….Adli tatil döneminde belli davaların dışındaki davalara bakılmamaktadır….

Adli tatil her yıl 20 Temmuzda başlayıp 31 Ağustos’ta son bulmaktadır. Bu tarihler arasında mahkemeler tarafından belli dava ve işlere bakılmamaktadır. Adli tatildeki amaç Hakim, Savcı ve diğer yargı çalışanlarının senelik izinlerini bu tarihler arasında rahatça kullanabilmelerine olanak sağlamaktır. Adli tatil döneminde yargı sisteminin bir parçası olan avukatlarında kendilerine ve ailelerine vakit ayırmalarına, tatil yapmaları için imkan sağlanmış olur.

Adli tatil ne zaman başlıyor?

Adli tatil her yıl olduğu gibi bu yıl da 20 Temmuz tarihinde başlayacak ve 31 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecek. Eylül ayının başlangıcıyla birlikte ise yeni adli yıl başlayacak.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli yıl bir Eylülde başlar.” ifadeleri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.