Altın/Gümüş/MadenGÜNCEL HABERLERÖne Çıkan HaberlerYATIRIM&FİNANS

Reşat Altın Kaç Gram?

1-Reşat altın nedir?

Reşat Altın

Sultan Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış Osmanlı altınıdır. Piyasada bulmak bazen zordur bu sebeple Cumhuriyet altınından biraz daha değerlidir. Piyasada alım- satımı yapılarak cumhuriyet altını ile aynı işlemi görür. Yaklaşık 7,2 gram ve 22 ayardır. Günümzde ki şekli 1909 yılında İbrahim Ethem Ulagay tarafından yapılmıştır. Fakat piyasada orjinalini bulmak zordur. Ticari bir parça olarak

kullanılmaktadır. Reşat altını alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Piyasada bu altınların orjinal olmayanları da bulunmaktadır. Reşat altın alırken güvenilir bir yerden alınmalı aynı zamanda reşat altına dair yazılı bir sertifika veya kart istenmelidir.

reşat altın kaç gram ile ilgili görsel sonucu

2-Reşat Altının Özellikleri

Sultan 5. Mehmet Reşat tarafından darphaneye bastırılan altındır. Ön yüzünde Sultan Reşat’ın tuğrası, çapraz iki meşale ve çapraz iki defneyaprağı bulunmaktadır. Bunların ortasında da basım tarihi vardır. Ön yüzün üst tarafında da 7 adet yıldız vardır. Arka yüzünde ise İstanbul Darphanesinde basıldığı yazar. Hamit altınından farkları bunlardır ve görünüme ait farklılık söz konusudur. Diğer tüm özellikleri ve fiyatları aynıdır.

Reşat altın kaç gramdır?

Reşat altını 22 ayardır ve 7,2 gram ağırlığındadır.

2,5 ve 5’li olmak üzere iki tip daha Reşat altın basılmıştır. 18 gram ve 36 gram ağırlığındadır.

Basım tarihi 1327 ve Milâdi 1909 dır. Sultan V.Mehmed Reşad 10 yıl tahtda kaldığından 10 yıl ( 1909-1918 ) adına altın bastırmıştır.

Altının ön yüzünde resimde görüldüğü gibi kenarında defne yaprağından çelenk ve alt birleşme yerinde iki tane çapraz meş’ale bulunmaktadır.

Altının orta kısmında Osmanlı Tuğrası ve Sutan V. Mehmet Reşad’ın Arapça harflerle imzası bulunmaktadır. Ayrıca, tuğranın alt kısmında kaçıncı yıldönümünde( cûlusu) basıldığını ve lira altın olduğunu gösteren arapça sayılar bulunuyor.

Arka yüzünde de yine Arap harflerle Osmanlıca İstanbul Darphanesi’nde basıldığını belirten yazı bulunuyor. Kulpsuz olarak tedavüle çıkmış olup daha sonra kullanım amacına göre kulp takılır. Kulp sarı madenden yapılır. Özel isteğe göre altın kulp da takılabilir.

3-Cinslerine göre reşat altın ağırlıkları….

reşat altın kaç gram ile ilgili görsel sonucu

Reşad Beşli

Cinsi : Reşad 5’li
Ağırlığı : 36.00 gram
Ayarı : 22 Ayar
Çapı : 45 mm

Reşat İkibuçuk

Cinsi : Reşad 2,5’lu
Ağırlığı : 18.00 gram
Ayarı : 22 ayar
Çapı : 35 mm

reşat altın kaç gram ile ilgili görsel sonucu

Reşat Lira

Cinsi : Reşad Lira
Ağırlığı : 7.20 gram
Ayarı : 22 ayar
Çapı : 22 mm

Reşat Yarım

Cinsi : Reşad Yarım
Ağırlığı : 3.60 gram
Ayarı : 22 ayar
Çapı : 18 mm

Reşat Çeyrek

Cinsi : Reşad Çeyrek
Ağırlığı : 1.80 gram
Ayarı : 22 ayar
Çapı : 15 mm

reşat altın kaç gram ile ilgili görsel sonucu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.