Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Alternatif tıp gün geçtikçe ilerliyor ve portföyüne yeni bitkiler, yani karışımlar, yeni yöntenler katıyor….

Bu alternatiflerden biri de son dönmede gittikçe popüler hale gelen kantaron yağı….

kantaron dağlarde yetişen sarı renkli bir çiçektir….

Bu çiçekten elde edilen yağa kantaron yağı denilmektedir….

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar yüzyıllardır hastalıklarına ve dertlerine bitkilerden ilaç yapmaya çalışmış, doğadan medet ummuşlardır. Bitkilerin şifalı gücü, günümüzde hala sağlığımıza destek olmaya devam ediyor. Kantaron yağı da sağlık faydalarıyla dikkat çeken bir yağ. … Kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır…

İnsanlar yüzyıllardır hastalıklarına ve dertlerine bitkilerden ilaç yapmaya çalışmış, doğadan medet ummuşlardır. Bitkilerin şifalı gücü, günümüzde hala sağlığımıza destek olmaya devam ediyor. Kantaron yağı da sağlık faydalarıyla dikkat çeken bir yağ. Sarı kantaron bitkisinden elde edilen sarı kantaron yağı, iyileştirici yağlar arasında önemli bir yere sahip. Peki kantaron yağının faydaları nelerdir? Kantaron yağının faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır? Kantaron yağı hakkında merak edilenler bu yazımızda.

Kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır.

Kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinden elde edilen bir yağdır. Sarı kantaron bitkisi ise “mayasıl otu”, “kılıç otu” ve “koyunkıran” gibi isimlerle de bilinen, kırlarda kendi başına yetişen bir bitkidir. Faydalarının keşfedilmesiyle birlikte sarı kantaron bitkisi yetiştiriciliği de yapılmaya başlanmıştır. Kantaron yağının sonsuz faydalarına geçmeden önce nasıl elde edebileceğimizi öğrenelim.

Kantaron yağı nasıl elde edilir?

Öncelikle kantaron bitkisi, çiçeği ve sapıyla birlikte güzelce yıkanıp kurutulur. Kuruyan bitki parçalara ayrılıp bir kavanozun içine konur. Kavanoz doldurulmalı fakat bitkiler sıkıştırılmamalıdır. Bitkiyi parçalara ayırırken makas ya da bıçak kullanmamalı, elinizle parçalara ayrılmalısınız.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kavanoza konan kantaron bitkisinin üzerine saf zeytinyağı doldurulur. Kavanozun ağız kısmına bir tül, tülbent ya da temiz ince bir bez koyarak kapatılır. Bu aşamada kavanozun kapağını kapatılmaz. Sarı kantaron bitkisinin özünü zeytinyağına bırakabilmesi için 5 gün boyunca güneşte bekletilir.

5 gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak hava ile teması engellenir. 40-45 gün kadar güneşte bekletilir. Bu süreçte sarı kantaron bitkisi zeytinyağı ile karışacağı için yağ kırmızılaşacaktır. Ara sıra kavanozu ters düz ederek karışımı karıştırmak gerekli. Sürenin sonunda, kırmızı renge bürünen yağ süzülerek koyu renkli bir şişeye koyulur ve güneş almayan bir ortamda saklanır. Evde hazırlandığı ve katkı maddesi bulunmadığı için kullanım süresi de uzun olacaktır.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron (Hypericum androsaemum), Yeni Zelanda’da bulunan oldukça yaygın bir çalılıktır. Yeni Zelanda’da 1920’li yıllara kadar bu yabani sarı kantaron otu fark edilmemiştir, fakat Hilgendorf 1937 yılında bu otu ilk defa tanımlamıştır. Bitkinin, sadece Taumarunui’de 1500 hektarın üzerindeki rakımlarda % 60’ın üzerinde alanı kapladığı düşünülürse yaygın bir bitki olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Sarı kantaron, Hypericaceae familyasının bir üyesidir. Ilıman ve subtropikal bölgelerde yaklaşık 400 tür içeren Hypericum cinsine aittir. Sarı kantaron, istilacı lifli kökleri ile 1.5 m boyunda, yarı odunsu, yarı-dökmeyen, tüysüz çok yıllık küçük bir çalıdır. Çoğunlukla çekici büyük sarı çiçekleri ile tanınmakta olup, bunu siyah renkte olgunlaşan kırmızı meyveler izlemektedir.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Her iki çiçek ve meyve de yılbaşından önce çıkar, bu yüzden bitki bazen bahçıvanlar tarafından “Yılbaşı meyvesi” olarak anılır. Yapraklar tam karşıt çiftlerde, sapsız, geniş oval, bütün ve en fazla 10 cm uzunluğunda 5 cm genişliğindedir. Bunlar hoş kokulu, mavimsi yeşil, sonbaharda kırmızıya dönüşen yapraklardır. Sapları yarı-odunsu, sırtlı ve çoğunlukla kırmızımsıdır. Çiçekler 25 mm çapında, sarı renkte, beş yapraklıdır.

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron yağı faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile sarı kantaron yağı faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Doğanın kalbinden sağlık saçan kantaron yağının faydalarının tamamını sıralamak mümkün değilse de başlıcaları şu şekilde:

 • Kantaron yağı antiseptik özellik gösterir. Yarada mikrop ve iltihap oluşumunu önler.
 • Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaranın çabuk kapanmasını sağlar. Yara ve yanık izlerini iyileştirir, yanık acısını hafifletir.
 • Kantaron yağı cilt bakım yağı olarak kullanılabilir. Antiseptik özelliği sayesinde akne ve sivilce oluşumuyla savaşır.
 • Sırt ve bacak ağrılarında masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Kılcal damar görünümlerini azaltır.
 • Bebeklerin pişik tedavilerinde kullanılabilir.
 • Dahilen kullanıldığında kan şekerini düşürücü özelliği bulunur. Fakat fazlası kan şekerinin aşırı düşmesine yol açacağı için günde bir çay kaşığından fazlası içilmemelidir. Doktora danışmadan kür olarak kullanılmamalıdır.
 • Yine dahilen kullanıldığında bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kabızlığı önler.
 • Egzama ile savaşır.
 • Saç diplerine masaj yaparak uygulandığı zaman saç dökülmeleri ve kepeklenme sorununa çözüm olabilir.

Bin bir derde deva olsa da tedavi olarak kullanacaksanız, özellikle dahilen kullanımdan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Unutmayın ki kantaron yağı bir ilaç değil bitkisel takviyedir.

Kantaron yağı antiseptik ve hücre yenileyici özelliklere sahip.

Kantaron yağı nasıl kullanılır?

Kantaron yağı dahilen ve haricen kullanılabilir.

Haricen kullanımlarda: Yanık ya da yara üzerine birkaç damla damlatılarak masajla o bölgeye yedirilir. Bakım yağı olarak kullanacaksanız güneşe çıkmayacağınız vakitlerde örneğin gece yatarken cildinize birkaç damla damlatmanız ve masaj yapmanız önerilir. Bütün gece cildinizde kalmasında bir sakınca yoktur. Fakat bileğinize bir damla damlatıp bir süre beklerseniz olası bir alerji durumunu önceden gözlemlemiş olursunuz.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Dahilen kullanımlarda: Kantaron yağını bir çay kaşığı olacak şekilde direkt içebilirsiniz. Kantaron yağından ya da kantaron bitkisinden kantaron çayı yapabilirsiniz. Kantaron yağı kullanarak kantaron çayı yapmak için sıcak suya birkaç damla kantaron yağı damlatarak tüketebilirsiniz. Kantaron bitkisini kullanarak kantaron çayı yapmak için ise içme suyunu kaynatarak bir cam demliğe boşaltın. İçine birkaç adet kantaron bitkisi atıp on dakika bekletin. Süzdükten sonra çayınız içime hazır.

Kantaron çayı, kan şekerini düşürücü etkisiyle biliniyor.

Sarı kantaron yağı nedir?

Sarı kantaron yağı, kantaron bitkisinin kurutulmadan yumuşakça ezilerek kavanoza doldurulması ve üzerine zeytinyağı doldurulması ile elde edilen yağdır. Kırmızı kantaron yağından farkı; kırmızı kantaron yağı elde edileceği zaman kantaron bitkisinin kurutularak kavanoza doldurulmasıdır. Geri kalan işlemler aynı şekilde devam eder.

Kantaron yağının yan etkileri nelerdir?

Sarı kantaron yağını ve sarı kantaron yağının faydalarını öğrendik. Peki kantaron yağının hiç yan etkisi yok mu? Doğada yer alan her bitki gibi, sarı kantaron yağının da birtakım yan etkileri mevcut.

 • Kantaron yağı uzun süreli kullanımda kaşıntı yapabilir.
 • Dahilen kullanımda çok fazla kullanılması kan şekerini fazla düşürebilir.
 • Hamile kadınların kullanması önerilmemektedir.
 • Yüze uygulanıp güneşe çıkıldığında lekelenme yapabilir.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaron yağı ile hangi kürler hazırlanabilir?

Kantaron yağı yenileyici özellikte olduğu için kantaron yağıyla birçok kür hazırlayabilirsiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse:

Kantaron yağı ile ciltteki çatlaklardan kurtulma kürü

Malzemeler:

 • 20 gram badem yağı
 • 20 gram kakao yağı
 • 20 gram kayısı yağı
 • 10 gram çörek otu
 • 10 gram kantaron yağı
 • 10 gram zeytinyağı
 • 10 gram ketenyağı
 • Taze üzüm suyu
 • Gliserin

Duştayken çatlak oluşmuş bölgeleri iyice keseleyin. Yumuşayan deri buharın da etkisiyle karışımın daha iyi etki etmesine yardımcı olur. Çatlakların üzerine karışımı sürüp on dakika bekletin. Daha sonra durulayın. Her gün kullanılması etkisini daha çabuk gösterir.

Kantaron yağı ile yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Kantaron yağı ile el bakımı

Malzemeler:

 • Kantaron yağı
 • Zeytinyağı
 • Kakao yağı
 • Taze limon suyu

Malzemeleri karıştırarak bir şişede muhafaza edin. İhtiyaç duydukça uygulayın. Özellikle kışın kuruyan eller için fayda sağlar.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaron yağı ile topuk çatlaklarını tedavi eden kür

Malzemeler:

 • Kantaron yağı
 • 50 gram vazelin
 • 1 ampul B vitamini
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı

Malzemeleri karıştırın. Akşamları ayaklarınıza uygulayın.

Kısaca Özetlersek…

Kantaron yağının faydaları birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cilde ve saça olan faydasıyla bilinen kantaron yağı nedir? Faydaları nelerdir?

Kantaron doğadan gelen mucizevî bir bitkidir. Dahili ve harici kullanım ile birçok faydasının görüldüğü kantaron yağı son derece etkili bir yöntemdir. Yanık ve yara tedavisi başta olmak üzere ciltteki her türlü sorunun tedavisinde kantaron yağı kullanılır.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaronun içeriğinde ne var?

• % 0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin
• % 0.05-03 oranında hiperisinin ve psödohiperisin
• % 4 oranında flavonoid türlerini içerir.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

• Kanamaları durdurur.
• Menopozdan kaynaklı ruhsal hastalıklara iyi gelir
• Cilt hastalıklarını tedavi eder.
• Cilt tonunu eşitler.
• Algılama ve kavrama yeteneklerini geliştirir.
• İntihaplaşmalara iyi gelir.
• İshale iyi gelir.
• Romatizma ağrılarına iyi gelir.
• Gut hastalığına iyi gelir.
• Sarılık hastalığını tedavi eder.
• Virüsler ve bakterilerden kurtarır.
• AIDS ve HIV virüsüne karşı savaşır.
• Alkol, sigara ve kafein gibi bağımlılıkları tedavi eder.
• Açık yaralar ve kesikleri iyileştirir.
• Depresyon yaşayan kişileri sakinleştirir.
• Uyku sorunlarını ortadan kaldırır.
• Güneş yanıklarını tedavi eder.
• Antiseptik özelliği sayesinde mikrop oluşumu engeller.
• Hücreleri yeniler.
• Şişlikleri indirir.
• Bebek pişiklerine iyi gelir.
• Kan şekerini düşürür.
• Varislere iyi gelir.
• Mide ağrılarını geçirir.
• İdrar kaçırma tedavilerinde kullanılır.

Kantaron yağının saça yararları nelerdir?

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

• Saçı onarır ve saçın yıpranmasını engeller.
• Saçların kepeklenmesini engeller.
• Saç dökülmelerini durdurur.
• Saç derisinde oluşan egzama gibi hastalıkların önler.
• Saç derisindeki hücrelerin gelişimini sağlar.
• Saç diplerindeki kaşıntıları yok eder.
• Saçları nemlendirir.
• Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
• Saçların daha gür görünmesini sağlar.

Kantaron yağı saça nasıl uygulanır?

Banyo yapmadan 1 saat önce saçınıza yeterli miktarda kantaron yağı sürün ve parmak uçlarınızla saç diplerinize bu yağı yedirin. 1 saat sonra şampuan ile iyice durulayın.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

Kantaron yağının cilde faydaları nelerdir?

• Sivilce izlerini yok eder.
• Cildi nemlendirir.
• Sivilce ve akneleri geçirir.
• Cilt lekelerini geçirir.
• Güneş yanıklarını yok eder.
• Kuru cildi nemlendirir.
• Cilt hücrelerini yenileyerek ölü derinin ciltten atılmasını sağlar.
• Cilt üzerinde bulunan pullu görüntü ve kabarmaları geçirir.

kantaron yağı nedir ile ilgili görsel sonucu

kaynak:https://www.uplifers.com, Herbal Practises, Health Benefits Times,www.vitaminler.com, hürriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.