ÖzelgeVERGİ MEVZUATI

İhtiyati Tedbir Konulan Döviz Hesabının Değerlemesi Gerekir mi

İşletmelerin Banka hesaplarına zaman zaman tedbir konulabilmektedir…Bu kapsamda ihtiyati tedbir konulan döviz hesabıyla ilgili yapılması gereken işlem aşağıdaki muktezada gösterilmiştir.

İhtiyati tedbir konulan döviz hesabının değerlemesi gerekir mi?
(06.12.2016 tarih ve 149000 sayılı özelge)

İcra ve iflas hukuku bakımından tatbik edilen haciz ve ihtiyati haciz gibi uygulamalar, borçlunun alacaklıya olan borcunun ödenmesini ve teminini sağlamak üzere konulmuş müesseseler olup, haczedilen malın mülkiyetine sahip borçlunun mal üzerindeki tasarruf yetkisini sınırlandırmaktadır. Tasarruf yetkisi kendi iradesi dışındaki sebepler ile sınırlandırılmış olan borçlu için ihtiyati tedbir konmuş varlığın işletmeye dahil ve değerlemeye tabi bir kıymet olarak değerlendirilmesi imkânı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, ihtiyati tedbir kararı alınıp tasarruf yetkisi kısıtlanmış yabancı para cinsinden banka hesabı için dönem sonlarında kur değerlemesi yapılmaması, mahkemenin sonuçlanarak ihtiyati tedbir kararının kalkması halinde ise mahkeme kararına istinaden şirkette kalacak olan tutara isabet eden kur farkının, ilgili mahkeme karar tarihinin içinde bulunduğu hesap dönemine ait kurum kazancının tespitinde dikkate alınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.