EmekliSOSYAL GÜVENLİK

Emekli Aylıklarına 100 TL Zam

SGK-1

Emekli Aylıklarına 100 TL Zam….

Emekli Aylıklarına 100 TL Zam Olayında Doğrusu Ne?

En düşük emekli aylığı “1047 TL” rakamı beş ay evvel gündeme düştüğünde itiraz etmiş ve 25.11.2014 günkü yazımızda;

“Medyaya yansıyan habere göre Çalışma Bakanımız Faruk Çelik emekli aylıklarının taban rakamlarında 2002-2014 yılları arasında meydana gelen artışı belirttiği demecinde SSK taban aylıklarının şu an en düşük 1047 TL olduğu belirtmiş. Keza 2002 yılında 148 TL olan en düşük Bağ-Kur emekli aylığının da artık 848 TL olduğunu belirtmiş ve buna karşın biz de 24.11.2014 tarihli yazımızda bunun doğru olmadığını,

Halen milyonlarca emeklinin bu rakamın altında emekli aylığı almakta olduğunu ve bu demeci duyan “Bakandan daha iyi mi biliyorsunuz, en düşük SSK aylığı 1047 TL imiş benimki neden bundan düşük?” ya da “Bana bağlanan Bağ-Kur aylığı neden 848 TL’den düşük” diye SGK birimlerinde soluğu alırsa gazlarını almanın SGK memurlarına düşeceğini,

Yapılandırma döneminde böyle bir olumsuzluğa yol açmamak amacıyla Sayın Bakana eskilerin deyimiyle bu “Hilafı vaki beyan” içeren bahse konu demeci verdirenlerin doğru rakamla düzeltme yapmalarını sağlarsa fevkalâde yerinde olacağını”

İfade etmiştik.

Fakat bu konuda ne bir düzeltme ne de bir açıklama gelmedi.

İnsanlar 700 TL’nin altında Bağ-Kur aylığı, 700’lü 800’lü 900’lü rakamlardan SSK emekli aylığı almaya devam ettiler, en düşük 1047 TL’lik SSK emekli aylığı iddiası ortada kalakaldı.

2015 Genel Seçimleri yaklaşırken son dakikada verilen bir önerge ile hükümetten bir açıklama geldi ve 1000 TL’den düşük emekli aylıklarında iyileştirme yapılacaktı. Getirilecek düzenleme ile Temmuz zammı sonrasında maaşı 1.000 lira ve altındakilere en az 100 TL, 1.000 liranın üzerindeki maaşlara da 1.100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen zam yapılması öngörülüyordu.

O da ne Hükümet kaval çalmış muhalefet de uyumuştu anlaşılan. Muhalefet en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 1047 TL’nin çok altında iken verilen bu gerçek dışı beyanın üzerine gidecek iken akla zarar bir biçimde “En düşük emekli maaşı zaten 1047 TL, kimi kandırıyorsunuz?” meyanında itiraz etmeye başladılar.

Ellerine koz geçmiş daha üç ay evvel Çalışma Bakanı gerçek dışı bir iddiada bulunmuş ve hayali bir rakamı en düşük emekli maaşı olarak sunmuş, yüzbinlerce tekzip edici yaşayan örnek dururken bu beyandaki anormalliği fark etmeyen muhalefet verilecek Temmuz 2015’te zamlarda gerçekdışılık arıyor.

Güler misin ağlar mısın?

Biz söyleyelim, ey muhalefet, Hükümet önce en düşük SSK emekli maaşı 1047 TL deyip alay ediyor, seçim yaklaşınca da gönül alma, oy devşirme amacıyla 100 TL zam yapıyor bu yoksun kesime, onu anladık da siz de uyuyorsunuz be kardeşim! Ne olur uyanın da bir etrafınıza bakın, yoksa hiç etrafınızda 600-700-800 TL emekli maaşı alan yok mu?

“Hayır bu aldatmaca 100 TL zam yok, 22 TL zam var diyerek komik durma düşeceğinize, beş ay önce en düşük emekli aylığı 1047 TL diyen Bakana “Bakan milletle alay mı ediyor? En düşük emekli maaşını halkın arasına girsin de bir sorup öğrensin” diyerek milyonlarca emeklinin sesi olsaydınız daha iyi olmaz mıydı?

Bakın sizin itirazınızı cevaplandıran Çalışma Bakanı daha önce kendi dile getirdiği en düşük emekli aylığı kavramına değinmiyor, daha önce kendisinin bulunduğu gerçek dışı beyana artı veya eksi yönde hiç değinmeden ustaca kenarından dolaşarak “Emekliye 100 lira zam yaptık. 500 lira da yapabilirdik. Ama bunun acısı çocuktan, ekmekten ve otobüs fiyatından çıkardı.” demekle yetiniyor.

Halen yüzbinlerce kişi 1000 TL’nin altında emekli aylığı alırken “En düşük emekli aylığı 1047 TL” demek gerçeklerden habersiz olunduğunun açıklanması değil midir? Hükümet daha önce aldığı oy oranlarına bakıp nasılsa gene bana oy verecekler diye düşünüp, emekli yurttaşlarımızı önemsemeyebilir, kaale almayabilir, ki öyle de değil, onlar da son dakika golü atıp emekliyi avlamayı düşünürken, siz ey iktidar hedefleyen muhalefet partileri, emeklinin umudu olmayı düşünmüyor musunuz da gerçek dışı bir iddiaya sarılarak anlamsızca itiraz ediyorsunuz?

Gerçek Durum Ne?

Siz de bilmiyorsunuz anlaşılan ki maalesef halen bu ülkede yüzbinlerce SSK ve Bağ-Kur emeklisi 1000 TL’nin altında emekli maaşı alıyor. Ve yine bilmiyorsunuz anlaşılan ki 2008 yılında yine bu Hükümetin çıkardığı 5510 sayılı Yasa nedeniyle sırf güncelleme katsayısındaki büyüme hızının payında yüzde 70 oranında meydana getirilen kayıp ile emekli maaşlarında her bir emeklide 100 TL’nin çok üzerinde düşüşe yol açılırken verilen 100 TL bunun sadakası hükmünde ve sadece 1000 TL’den az aylık alanlarla sınırlı bir getiri.

Olması Gereken

Getirilen zam bu kadar olmayacak diyeceğinize getirilen zam bir kesim için 100 TL bile olsa götürülen kayıpların yanında olması gerekenin çok altında bir zam demeniz hakkaniyete ve dahası gerçeğe daha uygun olurdu.

İşte bu eksiklik nedeniyle aynı iktidar beş ay önce en düşük SSK emekli maaşlarını 1047 TL’ye yükselttik derken beş ay sonra 1000 TL’nin altındaki maaşlara 100 TL seyyanen zam vereceğiz diye çalım satabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.